назад

Через 25 років після смерті матері донька змогла успадкувати пай

Клієнтці Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги адвокат, який співпрацює з системою БПД, допоміг визнати право на земельну частку (пай) в порядку спадкування через 25 років після смерті спадкодавиці.

Матір жінки, яка звернулася до Ізяславського бюро правової допомоги, що є відділом Шепетівського місцевого центру з надання БВПД, за життя була членкинею колективного сільськогосподарського підприємства «Маяк». У червні 1995 року підприємство отримало державний акт на право колективної власності на землю, а також список громадян – членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства. У цьому списку була й мати клієнтки. Однак у жовтні 1995 року жінка померла, тож так і не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Після смерті матері в управління та розпорядження спадковим майном вступила донька, яка подала до Ізяславської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Утім через відсутність правовстановлюючого документа – сертифіката на право на земельну частку (пай) – спадкоємиця не змогла нотаріально оформити свої спадкові права.

Щоб вирішити ситуацію, в бюро правової допомоги клієнтці порадили звертатися з позовом до суду. Представляти законні права та інтереси заявниці доручили адвокату Вадиму Каруну.

«Відповідно до пункту 2 Указу Президента України № 720/95 від 08 серпня 1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам», право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного господарства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними», – зазначив адвокат в обґрунтування позовних вимог.

У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.0.2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» вказано, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами Цивільного кодексу України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі в колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

Оскільки позивачка була спадкоємицею за законом та прийняла спадщину в установленому законом порядку, однак належним чином оформити своє право на земельну частку (пай) не мала можливості через відсутність правовстановлюючих документів, суд вирішив позов задовольнити, визнавши за жінкою право на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Рішення суду в апеляційному порядку не оскаржувалось.

Справа  № 675/987/20.