назад

Через “прописку” горе-сина ледь не позбулись субсидії

Як виписати людину, яка зареєстрована у квартирі чи будинку, але тривалий час там не проживає і фактично не дає змоги власнику повноцінно користуватися чи розпоряджатися цим житлом?

До Глибоцького бюро правової допомоги звернувся житель села Кам’янка пан Василь. Чоловік розповів, що йому призначили субсидію на дрова, але отримати її він не може, бо в його будинку зареєстрований працездатний син, який не має права на субсидію. Пан Василь стверджує, що його син із 2011 року не проживає за місцем реєстрації, не допомагає батькам та не хоче добровільно виписатись з батьківського будинку, щоби рідні змогли отримати таку необхідну їм допомогу від держави. Також чловік розповів, що онуки (діти цього сина) проживають з дідусем та бабусею. Пан Василь з дружиною їх виховують та утримують на свою мізерну пенсію, оскільки їхні батьки невідомо де проживають.

Чернівецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги доручив представляти інтереси пана Василя головному спеціалісту Глибоцького бюро правової допомоги Євдокії Марунцелу. Фахівчиня допомогла зібрати необхідні документи та, залучивши свідків по справі, склала і направила позовну заяву до суду про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням. Завдяки професійним діям юриста системи безоплатної правової допомоги суд задовольнив позов пана Василя у повному обсязі (Справа № 715/1795/19).

Коментує фахівчиня Глибоцького бюро правової допомоги Євдокія Марунцелу:

Хто може бути позивачами у справі про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням?

За нормами Цивільного кодексу України та Житлового кодексу УРСР власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.   На стороні позивача можуть виступати власник житлового приміщення, наймач, члени його сім’ї, в тому числі ті, за якими зберігається право на користування житлом як за тимчасово відсутніми, або ті, що отримали броню.

Особи, які користуються жилою площею тимчасово, тобто не мають самостійного права на нього (піднаймачі, тимчасові мешканці), не мають права на пред’явлення такого позову.

За яких умов можна вимагати визнати особу такою, що втратила право користування жилим приміщенням?

За нормами Цивільного кодексу України  член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі його відсутності без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.                                                                                    У справах про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням, необхідно з’ясовувати причини відсутності відповідача понад встановлені строки. У випадку визнання судом поважності таких строків не проживання, суд відмовляє у задоволені позову.

Які є поважні причини непроживання у житловому приміщенні?

До поважних причин належать:

– призов на строкову військову службу або направлення на альтернативну (невійськову) службу, а також призову офіцерів із запасу на військову службу на строк до трьох років – протягом усього періоду проходження зазначеної військової служби; перебування на військовій службі прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби – протягом перших п’яти років перебування на дійсній військовій службі;

– тимчасовий виїзд із постійного місця проживання за умовами і характером роботи або у зв’язку з навчанням (учні, студенти, стажисти, аспіранти тощо), у тому числі за кордоном, протягом усього часу виконання цієї роботи або навчання;

– поміщення дитини (дітей) на виховання в дитячий заклад, до родичів, опікуна чи піклувальника – протягом усього часу їх перебування в цьому закладі, у родичів, опікуна чи піклувальника, якщо в будинку, квартирі (їх частині) залишилися проживати інші члени сім’ї. Якщо з будинку, квартири (їх частини) вибула дитина (діти) і членів її (їх) сім’ї не залишилося, це житло може бути надано за договором оренди іншому громадянину до закінчення строку перебування дитини (дітей) у дитячому закладі або до досягнення нею (ними) повноліття і повернення від родичів, опікуна чи піклувальника, в окремих випадках – до закінчення навчання в загальноосвітніх навчальних закладах усіх типів і форм власності, у тому числі для громадян, які потребують соціальної допомоги та соціальної реабілітації, а також в професійно-технічних чи вищих навчальних закладах або до закінчення строку служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях;

– виїзд у зв’язку з виконанням обов’язків опікуна (піклувальника) – протягом усього часу виконання цих обов’язків;

– влаштування непрацездатних осіб, у тому числі дітей з інвалідністю, у будинку-інтернаті та іншій установі соціальної допомоги – протягом усього часу перебування в них;

–  виїзд для лікування в лікувально-профілактичному закладі – протягом усього часу перебування в ньому;

– взяття під варту або засудження до арешту, обмеження волі, позбавлення волі на певний строк чи довічне позбавлення волі – протягом усього часу перебування під вартою або відбування покарання, якщо в цьому будинку, квартирі (їх частині) залишилися проживати інші члени сім’ї.

Які наслідки визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщення?

Суд не знімає особу з місця реєстрації, а лише визнає особу такою, що втратила право користування жилим приміщенням. Після набрання судового рішення законної сили, власнику житлового приміщення треба звернутись з рішенням суду та заявою про зняття з реєстрації місця проживання особи до органів реєстрації: до виконавчого органу сільської, селищної або міської ради, за місцезнаходженням житлового приміщення, або до центру надання адміністративних послуг за місцезнаходженням житлового приміщення, в якому зареєстрована особа.

Що може бути доказами (додаються до позовної заяви) для суду у такій справі?

– довідка про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку;

– копії документів, які підтверджують, що позивач є власником житла (договір купівлі-продажу, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину та ін.);

– акт про непроживання, засвідчений ЖЕК чи ОСББ;

– копія квитанцій про сплату комунальних послуг;

– покази свідків.