назад

Через украдений одяг опинилася на лаві підсудних: як відновне правосуддя врятувало школярку з Хмельниччини

14-річна школярка намагалася вкрасти в магазині спортивну кофту і в результаті опинилася на лаві підсудних. Закінчитися історія могла як штрафом у 1700 грн, так і обмеженням волі на строк до п’яти років, адже саме такі санкції передбачає відповідна стаття у Кримінальному кодексі України. Врятувала дівчину участь у проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Восьмикласниця Тетяна – старша донька у багатодітній родині. Сім’я, що мешкає в селі Хмельницького району, небагата, й батьки не завжди мали змогу купувати дітям модні речі. Одного разу, зайшовши з подругами у спортивний магазин в одному з хмельницьких торговельних центрів, дівчина не встояла перед спокусою і вирішила вкрасти спортивну кофту вартістю 600 гривень.

На виході з магазину школярку зупинив адміністратор, який і викликав поліцію. Дівчині інкримінували кримінальний проступок, передбачений частиною 2 статті 15 та частиною 1 статті 185 Кримінального кодексу України, тобто закінчений замах на таємне викрадення чужого майна – крадіжку.

Оскільки Тетяна вперше вчинила необережний нетяжкий злочин, у прокуратурі їй запропонували взяти участь у проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», і в такий спосіб виправити помилку. Дівчина погодилася.

У Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області працювати зі школяркою та представницею потерпілої сторони доручили адвокатці-посередниці Олександрі Лебідь.

Як розповіла медіаторка, дівчина зрозуміла, що порушила закон, відшкодувала збитки й щиро розкаялася в своєму вчинку. Під час зустрічей з представницею магазину Тетяна плакала і, щоб спокутувати провину, пропонувала свої послуги, готова була прибирати в магазині, виконувати іншу роботу. Зважаючи на щире каяття, потерпіла пробачила дівчину. А відтак суд звільнив школярку від кримінальної відповідальності.

 

Довідково. Проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» запрацював в січні 2019 року на базі системи безоплатної правової допомоги в шести пілотних областях, а в квітні 2020 року її поширили на всю територію України. Метою програми є раннє виведення неповнолітніх, які вперше вчинили кримінальний проступок або нетяжкий злочин, із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації та запобігання повторним кримінальним правопорушенням.Станом на 1 жовтня цього року 158 неповнолітніх звільнені від кримінальної відповідальності або кримінальні провадження стосовно них закрито. Щодо 50 неповнолітніх кримінальні провадження перебувають на розгляді судів.

Нагадаємо, що обов’язковими умовами участі в Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення є:

  • наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи);
  • неповнолітня особа вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • визнання неповнолітньою особою факту вчинення злочину;
  • згода неповнолітньої і потерпілої осіб на участь у програмі.