назад

Чернівчанину допомогли відстояти право на паспорт-книжечку

Трапляється, що Державна міграційна служба України відмовляється видавати паспорт-книжечку громадянам нашої країни, які через свої релігійні переконання не можуть отримати паспорт у формі ID-картки.

З такою проблемою до Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся пан Іван, захищаючи інтереси свого шістнадцятилітнього сина Миколи. Чоловік розповів, що через релігійні переконання його син написав заяву до Чернівецького міського відділу Державної міграційної служби України, в якій просив оформити та видати  паспорт у вигляді книжечки зразка 1994 року. Однак ДМС відмовила в оформленні та видачі такого паспорта громадянина України, посилаючись на те, що заявник не надав рішення суду щодо зобов`язання органу міграційної служби видати паспорт-книжечку.

Працівники Чернівецького місцевого центру пояснили пану Івану, що така відмова порушує право його дитини набувати та здійснювати цивільні права і обов`язки під власним ім`ям, а ще – порушує свободу світогляду та віросповідання. Тож у центрі прийняли рішення доручити цю справу адвокату Галині Божеску. Вона пояснила, що особа не може зазнавати безпідставного втручання в особисте і сімейне життя, посягання на недоторканність житла, таємницю кореспонденції або на її честь і репутацію. Кожна людина має право на захист закону від такого втручання або посягань. А відмова в оформленні паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки порушує особисті права громадян, що не відповідає наведеним основоположним приписам Конституції України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року.

Адвокат Галина Божеску зібрала всі необхідні документи та звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду із позовом до управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та про зобов`язання вчинити певні дії.

Суд задовольнив адміністративний позов повністю, визнав відмову УДМС України в Чернівецькій області в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки протиправною та зобов`язав оформити та видати Миколі паспорт громадянина України зразка 1994 року. А також стягнув на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області судові витрати (судовий збір) у розмірі 908 грн.

   Справа № 600/263/21-а

Коментує адвокат Галина Божеску, яка співпрацює з системою БПД:

Які існують законні підстави для відмови в оформленні паспорта у формі книжечки?

За частиною 7 статті 16  Закону «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» уповноважений суб’єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо:

1.    за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа;

2.    заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті);

3.    заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа;

4.    дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.

У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника протягом п’яти робочих днів з дня його прийняття, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб’єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй відмовили у видачі документа.

Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржене особою в адміністративному порядку або до суду.