назад

Діти будуть жити з батьком, а мати сплачуватиме аліменти

З ким будуть жити діти після розлучення? Це питання постає перед багатьма родинами. Так сталося і в родині пана Семена. Коли чоловік розлучився з дружиною, їхні доньки залишились жити з матір’ю. Та згодом пан Семен дізнався, що колишня дружина не займається дітьми. Чоловік вирішив забрати дівчаток жити до себе у Новоград-Волинський. Діти таке рішення батька цілком підтримали, адже залишатися з матір’ю не схотіли. 

Чоловік звернувся з судовим позовом до своєї колишньої дружини, у якому просив визначити місце проживання їхніх дітей з ним та стягнути з неї на його користь аліменти у розмірі 1/3 усіх її доходів. Мати дітей подала зустрічний позов, в якому заперечувала проти задоволення первісного позову та просила визначити місце проживання дітей за її адресою.

Пан Семен звернувся за правовою допомогою до Новоград-Волинського місцевого центру з надання БВПД. Фахівчиня центру Марія Бистрицька склала відзив на позовну заяву. В якому зазначила, що при розірванні шлюбу у Тульчинському районному суді Вінницької області не було вирішено питання про місце проживання дітей. Дівчата на той час вже майже два роки жили з батьком. Чоловік влаштував дітей до школи, зареєстрував їхнє місце проживання. Повертатися до матері дівчата не бажали.

Марія Бистрицька допомогла пану Семену зібрати необхідні довідки та свідчення, що посприяли позитивному вирішенню справи. Так, відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов, батьком створені належні умови для гармонійного розвитку дітей. Фахівці служби у справах дітей управління у справах сім`ї, молоді, фізичної культури та спорту Новоград-Волинської міської ради Житомирської області, за участю практичного психолога, провели бесіду із дітьми і зясували, що вони не бажають проживати із матір’ю.

У школі, де навчаються дівчата, повідомили, що батько самостійно виховує дітей, мати не відвідує батьківські збори, не цікавиться навчанням доньок. Вчителі зазначили, до мати за весь час навчання приїжджала до школи лише двічі та з дітьми не зустрічалася.

Ухвалою Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області було призначено судово-психологічну експертизу. За висновками експертизи психологічні особливості батька та особливості його виховної поведінки не створюють негативного впливу на емоційний стан, психічний розвиток та відчуття благополуччя дітей. Проживання дівчаток у з батьком надає їм відчуття психологічного комфорту та безпеки.

Новоград-Волинський міськрайонний суд задовольнив заяву про визначення місця проживання неповнолітніх дітей і стягнення аліментів на їх утримання, визначив місце проживання дітей за місцем проживання батька, призначив стягувати з матері аліменти на утримання неповнолітніх дітей в розмірі 1/3 частини від її заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня подачі позовної заяви до суду, і до повноліття однієї з доньок, а в подальшому у розмірі 1/4 частини від її заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до повноліття меншої доньки.

Коментує працівник Новоград-Волинського місцевого центру з надання БВПД Марія Бистрицька:

Місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків (ч. 1 ст. 160 СКУ). Якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення (ч. 1 ст. 161 СКУ).

Справа на сайті Судова влада