назад

Дівчина-студентка отримала аліменти від батька

Настає повноліття, і 18-літня людина, що досі жила на аліменти, опиняється сам-на-сам із питанням – на що жити? Іти на некваліфіковану роботу? Але ж хочеться здобути освіту і мати шанс на краще майбутнє…

До Іванівського бюро правової допомоги, що на Одещині, звернулася дівчина-студентка. Вона розповіла, що хоче зобов’язати свого батька сплачувати аліменти на період її навчання.

Дівчина розповіла, що її батьки давно розлучилися. Батько переїхав жити в Одесу, а вона з матір’ю залишилися в селі. Коли дівчина вчилася в школі, грошей на життя вистачало – батько сплачував аліменти на її утримання, у них з мамою був город і деяке господарство.

Але як тільки їй виповнилося 18 років, батько припинив сплачувати аліменти. Але саме тепер дівчина найбільше потребувала фінансової підтримки, адже вона вступила до університету та переїхала жити до студентського гуртожитку. Матір не припинила допомагати доньці, але роботи в селі немає, тож грошей обмаль. Батько ж працює, має набагато краще матеріальне становище, проте добровільно допомагати доньці-студентці не бажає.

Начальник Іванівського бюро Вадим Почтар пояснив дівчинці, що аліменти на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання, можуть виплачуватись батьками добровільно або в судовому порядку. Оскільки батько відмовляється надавати допомогу, необхідно звертатися до суду. Фахівець склав позовну заяву, Іванівський районний суд Одеської області підтримав вимоги дівчини і зобов’язав батька сплачувати аліменти на період її навчання в університеті.

Коментує Вадим Почтар, начальник Іванівського бюро правової допомоги.

Хто може отримати аліменти після повноліття?

Право на отримання аліментів мають студенти, поки їм не виповниться 23 роки, у випадку коли вони продовжують навчання і потребують матеріальної допомоги. При чому, таке право мають студенти як денного, так і заочного відділення.

Хто має звернутися до суду, якщо домовитися не вийшло?

Право звернення до суду із заявою про стягнення аліментів на утримання дитини, що продовжує навчання, має той з батьків, з ким проживає дитина, або безпосередньо сама дитина, яка навчається.

Що для цього необхідно?

До суду подається, зокрема:

  • позовна заява;
  • копія паспортів позивача та дитини;
  • копія свідоцтва або рішення суду про розірвання шлюбу (за наявності);
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • довідка з навчального закладу про те, що дитина перебуває на навчанні;
  • довідка про заробітну плату одного з батьків, з якого передбачається стягнення аліментів (за наявності)

Який розмір судового збору?

Судовий збір за подання такої заяви сплачувати не потрібно.

Які важливі моменти ще потрібно враховувати?

Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову. Право на утримання повнолітніх дочки, сина припиняється у разі припинення ними навчання. Разом з тим поновлення навчання  дозволяє звернутися з новим позовом до суду про стягнення аліментів за умови, якщо дитина не досягла 23 років.

Рішення суду, за яким на користь дитини стягувались аліменти до досягнення нею повноліття, не дає права на стягнення аліментів після досягнення дитиною 18 років. Стягнення аліментів на дітей, які досягли повноліття та продовжують навчання  і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, здійснюється у судовому порядку за новою позовною заявою.