назад

До страхового стажу не зарахований певний період – що робити

Я з 1998 року працював на шахті, що зараз знаходиться на тимчасово окупованій території (ТОТ). По досягненню пенсійного віку звернувся до Пенсійного фонду для оформлення пенсії, подав пакет документів, необхідних для призначення пенсії. Пенсійний фонд дав мені письмову відповідь, де зазначалось, що мені не зараховано певний період, а  страховий стаж становить 13 років замість потрібних 15 років. Як діяти в такій ситуації?

Відповідає Анастасія Макеєва, фахівчиня Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Оформлення пенсії – складна процедура, пов’язана з паперовою тяганиною. З іще більшими труднощами стикаються переселенці. Так, поширеною є ситуація, коли Пенсійний фонд не зараховує до стажу період, підтверджений документами, що оформлені на ТОТ.

Це ускладнюється тим, що більшість громадян хибно вважає, що трудової книжки з усіма записами буде достатньо, щоб підтвердити страховий стаж. Проте, відповідно до пенсійного законодавства, до страхового стажу зараховуються тільки ті періоди діяльності, за які сплачені страхові внески. Періоди до 2004 р. потрібно підтверджувати відповідними довідками.

Для того щоб Пенсійний фонд зарахував відповідні періоди, окрім заяви про призначення/перерахунок пенсії, паспорт, РНОКПП (ІПН), трудової книжки, Вам необхідно надати уточнюючу довідку з шахти. У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Тобто період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство шляхом надання уточнюючої довідки.

Якщо шахта розташована на ТОТ, можемо припустити, що Пенсійний фонд не візьме довідку до уваги і відповість відмовою на звернення, оскільки довідка буде підписана і з печаткою органів, діяльність яких не визнається.  В цьому випадку правильно буде звернутися до адміністративного суду про визнання дій ПФУ протиправними на зобов’язання вчинити певні  дії. Адже документи, які видаються на окупованих територіях чи окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання тягне за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян (відповідно до винятків Міжнародного суду ООН). Практика Європейського суду з прав людини також підтверджує принцип визнання рішень окупаційної влади, якщо вони впливають на інтереси громадян.

Тобто Пенсійний фонд повинен прийняти архівні довідки вже після рішення суду, що підтверджують стаж роботи, навіть якщо їх видали й підписали органи окупаційної влади. Відмова приймати такі документи тягне за собою серйозні порушення прав, зокрема, права заявника на оформлення пенсії.