назад

Додаткові відпустки із збереженням заробітної плати для учасників бойових дій

Законодавство передбачає надання учасникам бойових дій чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік (ст. 12 ч.1 п.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»). В особливий період з моменту оголошення мобілізації до припинення відповідного періоду надання військовослужбовцям інших видів відпусток, зокрема, додаткової відпустки, передбаченої  вищевказаною нормою закону, припиняється.

У рік звільнення військовослужбовців (зазначених в абзацах першому та другому цього пункту) зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей (ч. 14 ст. 10 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців  та членів їх сімей»).

Отже, при звільнені зі служби особа не може бути позбавлена права на отримання грошової компенсації за невикористані дні такої відпустки, право на яку набуто під час проходження військової служби в особливий період з моменту оголошення мобілізації.

Уже не вперше до Червоноградського місцевого центру  з надання БВПД звернувся військовослужбовець аби захистити свої права, порушені військовою частиною, у якій він проходив службу. На жаль, подібні випадки уже стають нормою і захисту потребує той, хто ще недавно захищав нас.

Ярослав звернувся до Центру у лютому 2020 року. Станом на день прийняття наказу про виключення його зі списків особового складу військова частина, у якій він проходив службу, не провела розрахунку щодо виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період з 2015 по 2019 роки. Він звернувся із заявою про нарахування та виплату компенсації до частини, однак отримав відмову. Аби відстояти своє право у судовому порядку п. Ярослав і прийшов за допомогою до Центру.

Після консультації фахівців та підтвердження суб’єктності права на вторинну правову допомогу у справу вступила адвокат Оксана Мартинюк. Після з’ясування усіх обставин адвокатом було узгоджено з паном Ярославом правову позицію, підготовано та подано до Львівського окружного адміністративного суду позов до військової частини 3002 Національної гвардії України з наступними вимогами:

  • визнати протиправною бездіяльність військової частини 3002 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період з 2015 по 2019 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на дату звільнення з військової служби у 2019 році;
  • зобов`язати військову частину 3002 Національної гвардії України нарахувати та виплатити грошову компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період з 2015 по 2019 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на дату звільнення з військової служби.

При обґрунтуванні позовних вимог позивач наголошував, що станом на день прийняття наказу про виключення його зі списків особового складу відповідач не провів з ним розрахунку щодо виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період з 2015 по 2019 роки, передбаченої Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Позивач зазначив, що звертався до відповідача із заявою про нарахування та виплату вказаної компенсації, однак йому було відмовлено.

Ухвалою судді було відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Відповідач відзиву не надав.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі факти, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав:

Судом встановлено, що наказом НЗТУ Національної гвардії України позивача було звільнено у зв’язку із закінченням строку контракту. Наказом командира військової частини позивача виключено зі списків особового складу військової частини всіх видів забезпечення.

Відповідно до посвідчення, виданого Головним управлінням Національної поліції України, позивач є учасником бойових дій.

З матеріалів справи вбачається, що станом на день прийняття наказу про виключення позивача зі списків особового складу відповідач не провів з позивачем розрахунків щодо виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період з 2015 по 2019 роки, передбаченої п. 12 ч. 1 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а також ст. 16-2 Закону України “Про відпустки”.

Позивач звертався до керівництва військової частини 3002 із заявами від 02.08.2019 та від 28.12.2019 про виплату компенсації за невикористані календарні дні додаткових відпусток.

Факт невиплати позивачу грошової компенсації за невикористані календарні дні соціальної відпустки підтверджується листами відповідача від 07.08.2019 та від 24.01.2020, згідно з якими відповідач повідомляє про те, що підстави для нарахування та виплати позивачу грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій після його звільнення з військової служби, у військової частини 3002 відсутні, однак позивач має право вирішити вказане питання в судовому порядку.

При вирішенні спору, суд застосував наступні норми права:

Спірні правовідносини регулює Закон України “Про відпустки”,”Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та інші нормативно-правові акти.

Суд вирішив адміністративний позов задовольнити повністю:

Визнати протиправною бездіяльність військової частини 3002 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати позивачу грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період з 2015 по 2019 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на дату звільнення з військової служби.

Зобов`язати військову частину 3002 Національної гвардії України нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період з 2015 по 2019 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на дату звільнення з військової служби.

Коментар адвоката Оксани Мартинюк

При підготовленні позову в суд, крім нормативної бази, була використана судова практика: зразкове рішення (постанова) Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2019 № Пз/9901/4/19 (620/4218/18), ухвалене у справі такої ж категорії для формування єдиної судової практики. Це послугувало основним чинником для вирішення позову на користь клієнта (для задоволення позову).