назад

Домашнє насильство: немає значення, чи зареєстровано шлюб

Якщо раніше домашнім насильством вважались дії, що вчиняються чоловіком та дружиною, які перебувають в офіційному шлюбі, то тепер, відповідно до Закону «Про запобігання та протидію домашньому насильству», коло осіб розширено.Кривдником та потерпілим від домашнього насильства можуть бути і особи, які перебувають у громадянському шлюбі.

До Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася жінка, яка розповіла, що потерпає від психологічного та фізичного насильства з боку свого співмешканця. Залякування, приниження, побої стали частиною її життя. Це все відбувалося у присутності дитини. Мати жінки, яка проживає з нею, також страждала від постійних погроз чоловіка.

Правову допомогу жінці надала фахівчиня Рожищенського бюро правової допомоги Луцького місцевого центру з надання БВПД Олена Бубнюк. У позовних вимогах до суду фахівчиня системи БПД обґрунтувала необхідність видання судом обмежувального припису щодо заборони кривднику перебувати у місці спільного їх перебування строком на 6 місяців.

Адже, не зважаючи на неодноразові звернення клієнтки до поліції, притягнення поліцією кривдника до адміністративної відповідальності, він своєї поведінки не змінив, продовжував вчиняти сварки та бійки. Обмежувальний припис жінці необхідний для забезпечення нормального психологічного стану себе і своєї дитини, адже на час звернення за допомогою існувала ймовірність настання більш тяжких наслідків як психологічного, так і фізичного насильства.

Судом було підтримано позицію клієнтки та її представника і видано обмежувальний припис, яким заборонено кривднику перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою.

Коментує фахівець Рожищенського бюро правової допомоги Луцького місцевого центру з надання БВПД Олена Бубнюк:

Домашнє насильство може вчинятися не тільки родичами. Як бачимо на прикладі цієї справи, співмешканець не перебував у зареєстрованому шлюбі з клієнткою. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство може вчинятися в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою.