назад

Домашнє насильство – страшна реальність нашого часу, але адвокат може допомогти

Шлях до світу без насильства починається зі знання своїх прав. Досвід роботи юристів із жертвами домашнього насильства свідчить про те, що останні далеко не завжди усвідомлюють, що в їхньому житті щось негаразд, що крик, побиття, примус тощо є насильством, а насильство є неприпустимим та карається. Дуже часто необізнаність щодо прав людини, неготовність їх відстоювати тільки загострює ситуацію, що призводить до того, що кривдник переконується у власній безкарності та продовжує свою жахливу поведінку.Насильство в сім’ї – це злочин, який не повинен залишатися непокараним. На жаль, найнебезпечніший співучасник домашнього насильства – це мовчання! Домашнє насильство – це не просто адміністративне правопорушення, це кримінальний злочин, який повинен мати свою міру покарання.

Ми звикли чути банальну фразу про те, що домашнє насильство – це сміття, яке прийнято залишати вдома. Але суспільство, громадські організації, державні структури, в чий обов’язок входить захищати людей та, зрештою, рідні та близькі жертви мають усвідомлювати, що про це не варто мовчати, і насильство не має приховуватися за ілюзорним затишком домашніх стін. Найчастіше жертвами домашнього насильства стають жінки, які потребують такого механізму впливу на кривдника у протистоянні домашньому насильству, як обмежувальний припис.

Так вчинила і пані Галина, чоловік якої систематично вчиняв над нею психологічне насильство, висловлювався в її сторону нецензурною лексикою, погрожував їй фізичною розправою та інше. Його дії призвели до того, що жінка стала психологічно невпевнена, перестала відчувати себе в безпеці, відчула погіршення якості життя. Щоб допомогти пані Галині Тернопільський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначив адвоката Надію Коцюбу, яка стала її захисником у судовому процесі.

Адвокатом була подана заява до суду про видачу обмежувального припису відносно її чоловіка на строк 6 місяців та встановлення заходів тимчасового обмеження прав кривдника з покладенням на нього наступних обов`язків: заборонити кривднику наближатися на відстань менше 50 метрів до її місця проживання та місця праці, особисто та через третіх осіб розшукувати її, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який інший спосіб спілкуватися з нею; вести з нею листування, телефонні переговори або контактувати через інші засоби зв`язку особисто та через третіх осіб.

Чоловік потерпілої неодноразово притягувався до адміністративної та кримінальної відповідальності за вчинення домашнього насильства щодо дружини, проте продовжує вчиняти такі неправомірні дії, через що жінка перебуває в постійній напрузі, стресовому стані, їй страшно перебувати вдома. Зі її слів чоловік вживає алкогольні напої, внаслідок чого вона позбавлена можливості проживати у своєму житлі. Крім того, в судове засідання порушник не з’являється, незважаючи на те, що про час та місце слухання справи був повідомлений. Доказами доведена його протиправна поведінка, він нічого не спростував і взагалі не надає належної оцінки своїм діям.

Враховуючи викладене, зважаючи на тривалість протиправної поведінки кривдника та приймаючи до уваги те, що останній не усвідомлює серйозності негативних наслідків своїх дій, не бажає змінювати свою поведінку, суд прийшов до висновку, що доводи заявника про ризик продовження кривдником таких дій відносно неї, а отже і необхідність застосування обмежувального припису є обґрунтованими.

З метою уникнення у майбутньому домашнього насильства у будь-якому прояві, захисту прав постраждалої суд вважав за необхідне видати обмежувальний припис стосовно кривдника у вигляді заходів тимчасового обмеження його прав, а саме: заборонити перебувати в місці проживання постраждалої, наближатися на відстань ближче 50 метрів до місця проживання постраждалої ; заборонити особисто та через третіх осіб розшукувати її, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який інший спосіб спілкуватися з нею; заборонити вести з нею листування, телефонні переговори або контактувати через інші засоби зв`язку особисто та через третіх осіб, строком на три місяці.

Суд вирішив, що саме такий строк дії обмежувального припису (три місяці) є необхідним для запобігання подальшого розвитку конфлікту, захисту здоров`я жінки.

Надія Коцюба, адвокат потерпілої підкреслила: «З моменту винесення обмежувального припису жінка може трошки «видихнути». Страх поволі відступає і в період дії припису вона може розпочати процес розлучення з кривдником, стягнення аліментів, поділу майна. І порушник після винесення припису, коли його ставлять на профілактичний облік і викликає слідчий, у випадку порушення припису, вже не такий «герой». Коли кривдник усвідомлює, що він може опинитися за ґратами – поведінка змінюється. Але в будь-якому випадку, це має бути системна робота адвоката, суду, органів поліції та місцевої влади. Коли жінка, яка страждає від домашнього насильства відчуває підтримку, вона здатна захистити себе та своїх дітей».

Рішення від 25.02.2022 № 607/528/22.