назад

Як підтвердити статус ВПО, якщо нема відмітки про реєстрацію?

Підтвердження статусу внутрішньо переміщено особи часом може бути складною справою: втрачаються зв’язки, губляться документи або їх узагалі нема, і тоді доводиться звертатися до суду.

До Нововолинського бюро правової допомоги (Володимир-Волинський місцевий центр з надання БВПД) звернувся пан Дмитро, який представляв інтереси неповнолітнього сина.

Управління соціального захисту населення йому відмовило у видачі довідки про взяття на облік сина як внутрішньо переміщеної особи через відсутність інформації про реєстрацію місця проживання та перебування на тимчасово окупованій території. Надані до заяви про отримання статусу ВПО копії документів не підтверджували, що він проживав на тимчасово окупованій території Донецької області на момент виникнення обставин, які надають право на отримання довідки.

Під час спілкування з’ясувалося, що неповнолітній мешкав на окупованій території разом з матір’ю, а після настання воєнних дій переїхав до батька. Але з якоїсь причини у нього була відсутня реєстрація місця проживання, не було й відмітки про реєстрацію місця проживання в будинковій книзі. Були інші документи: свідоцтво про розірвання шлюбу батьків, заява батька про надання згоди на тимчасовий виїзд на тимчасово неконтрольовану території та виїзд з неї своєму неповнолітньому сину, ксерокопія паспорта мами, в якому прізвище відрізняється від прізвища, вказаного у свідоцтві про народження заявника… Вони були визнані недостатніми для підтвердження перебування позивача на адміністративно-територіальній одиниці, з якої він був вимушений переїхати у зв`язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону України №1706-VII.

Клієнт мав право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги як громадянин України, який звернувся із заявою про взяття його на облік як ВПО. Начальниця Нововолинського бюро правової допомоги Вікторія Скриннік підготувала адміністративний позов до Волинського окружного адміністративного суду.

Чинне законодавство визначає альтернативні способи підтвердження факту проживання на території окупованої адміністративно-територіальної одиниці – або відміткою про реєстрацію місця проживання у паспорті, або шляхом надання інших доказів. До суду надали як докази такі документи: свідоцтво про народження, в якому зазначено, що хлопець народився в місті Торез; витяг з медичної особової карти, фотографію учнів школи, де в складі учнів класу є хлопець, копію атестата про основну загальну освіту. Документи підтверджували те, що позивач у спірний період часу проживав на непідконтрольній території.

Суд визнав протиправною відмову Управління соцзахисту у видачі довідки внутрішньо переміщено особи та зобов`язав видати її позивачу.

Коментар фахівчині Нововолинського бюро правової допомоги Вікторії Скриннік:

Коментар:
Слід зауважити, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №352 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №509» було внесено зміни до пункту 4 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а саме: У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно; свідоцтво про базову загальну середню освіту; атестат про повну загальну середню освіту; документ про професійно-технічну освіту; документ про вищу освіту (науковий ступінь); довідка з місця навчання; рішення районної, районної у мм. Києві чи Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім`ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування; медичні документи; фотографії; відеозаписи тощо).

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: https://bit.ly/397LmlJ