назад

Допомога водіям: як запобігти безпідставному штрафу?

Сьогодні місцеві суди завантажені справами про адміністративне правопорушення відносно керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (ст. 130 КУпАП). Проте нерідко виникають й такі ситуації, коли водій вимушений захищати свої права та доводити перед судом, що він нічого не вживав і не порушував правил дорожнього руху. Однією з таких прикладів успішного захисту є історія чоловіка, якому начальниця Бродівського бюро правової допомоги Любов Материцька допомогла захистити себе від безпідставного штрафу.

17 липня 2019 року Андрій Володимирович (ім’я змінено з етичних міркувань) звернувся до Бродівського бюро правової допомоги за захистом своїх порушених прав при оформленні протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП складеного працівником поліції.

В ході представництва Любов Материцька склала відповідну заяву про закриття справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП України на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП та подала її до суду.

Під час розгляду даної справи у суді, представником клієнта  для повного та об’єктивного з’ясування обставин  справи, було подано декілька клопотань, які в подальшому допомогли довести відсутність у його діях склад адміністративного правопорушення, а також довести порушення працівниками поліції його прав та не належне виконання ними своїх обов’язків та перевищення службових повноважень.

І як результат, провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно Андрія Володимировича було закрите.

Коментує начальниця бюро правової допомоги Буського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Любов Материцька:

Як захистити себе від безпідставного штрафу та порушення Ваших прав при оформлені працівником поліції протоколу про вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 130 КУпАП?

Якщо Ви не винні – не бійтесь оскаржувати штрафи, закон на Вашому боці.

Підставою для скасування штрафу є не тільки відсутність порушень з боку водія, а й порушення процедури накладення стягнення.

Іноді водії припускаються грубих помилок, після чого їх лишають посвідчення що найменш на рік та призначають великі штрафи.

  1. В жодному разі не відмовляйтесь від огляду.
  2. Якщо патрульні поліції вимагають їхати в лікарню – вимагайте спочатку провести тест на місці.
  3. Просіть дані поліцейських та документи/сертифікат на прилад яким Вас перевіряють.
  4. У разі виникнення сумнівів та незгоди з результатами огляду на місці вимагайте відвезти вас до найближчої лікарні.
  5. Якщо є що написати у своїх поясненнях, не полінуйтеся це зробити.

Пам’ятайте, що увесь процес складання протоколу та спілкування з поліцейським повинен фіксуватися на нагрудну камеру. У разі виникнення питань Ви маєте право витребувати цей відеозапис. Водій також має право здійснювати аудіо- та відеофіксацію як спілкування зі співробітником поліції, так і всіх його дій при виконанні ним своїх публічних службових обов’язків. Жодним законом це не заборонено. Згода посадових осіб при здійсненні ними владних повноважень, а тим більше при вчиненні ними незаконних дій, не передбачена. Інформація про працівника поліції як суб’єкта владних повноважень не є конфіденційною, тобто є відкритою.

Конституція кожному надає право на професійну правову допомогу. Зокрема, в справах про адміністративне правопорушення можуть брати участь адвокат, інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи. Передусім потрібно розуміти, що це потребує деяких навичок, і тому, якщо у Вас є можливість скористатися такою допомогою – не варто нехтувати нею.