назад

Допомогли буковинці оформити спадщину без документів на право власності

Люди часто отримують у спадок майно, але оформити спадщину не можуть через відсутність документів, які підтверджують право власності спадкодавця на нерухомість. З такою проблемою пані Оксана звернулася до Вижницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Адвокат Валентина Ткач, яку в центрі призначили допомогти жінці, звернулася в суд із позовом про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення виготовлення технічної документації та здійснення державної реєстрації на земельну ділянку.

«За законом саме пані Оксана є спадкоємцем майна. Коли після смерті її батька відкрилася спадщина – земельна ділянка площею 0,25 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, донька вчасно її прийняла. Однак спадкодавець за життя не встиг завершити процедуру приватизації земельної ділянки», – розповідає адвокат Валентина Ткач.

У цій справі спадкоємцями першої черги за законом, крім позивачки – пані Оксани, є її мати та брат. Донька уклала з мамою  договір про поділ спадкового майна, за яким пані Оксани успадкувала житловий будинок з належними до нього господарським будівлями та спорудами та земельну ділянку площею 0,25га, а мати успадкувала земельну ділянку площею 0,19 га для ведення особистого селянського господарства. Брат пані Оксани написав заяву, в якій зазначив, що на спадкове майно не претендує і звертатися до суду за встановленням додаткового строку не буде.

Однак, не дивлячись на те, що спадщину жінка прийняла вчасно і спору щодо спадкового майна немає, нотаріус відмовив пані Оксані у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно. Тому позивачка змушена була звернутися до Вижницького районного суду, який позовні вимоги задовольнив повністю.

При складанні позовної заяви адвокат керувалася ст.ст.,16,392,1225,1234-1236,1270 ЦК України, ст.ст. 10,60,175,212-215, ЦПК України,ст.ст.81,116,125 Земельного кодексу України.

   Справа № 713/93/21

    Роз’яснює адвокат Валентина Ткач, яка співпрацює з системою БПД:

На підставі якого документу після рішення суду реєструють спадкове майно?

Рішення суду про визнання права власності на нерухоме майно й буде правовстановлюючим документом. На його підставі проводиться реєстрація права власності на спадкове майно (п. 2 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»).

Який судовий збір сплачує позивач при подачі позову майнового характеру?

Подаючи до суду позов майнового характеру, необхідно обрахувати ставку судового збору виходячи з вартості майна, згідно Закону України  ”Про судовий збір” у розмірі одного відсотка ціни позову, але не менше 0,4  розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.