назад

Допомогли військовослужбовцю отримати невиплачені кошти

Старший солдат Марина (ім’я змінено з міркувань конфіденційності) в період з 10.04.2015 р. по 30.07.2019 р. проходила військову службу на посаді начальника станції перешкод взводу роти радіоперешкод військової частини.

У зв’язку з погіршенням стану здоров’я жінка звільнилася у запас. Невдовзі після звільнення, їй надійшов лист за підписом командира військової частини, в якому повідомлялося, що оскільки жінка не є військовослужбовцем, виплатити компенсацію за невикористану додаткову відпустку за 2019 рік та нарахувати індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 немає можливості. Крім цього, в листі зазначалось, що Законами України «Про Державний бюджет України на 2016 рік та «Про Державний бюджет України на 2017 рік» виплата індексації не передбачалась.

Пані Марина не була згідна з рішенням командування та звернулася до Коломийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – Центр) щодо захисту трудових прав як учасника бойових дій. Працівники Центру прийняли рішення про необхідність звернення до суду та призначили адвоката Романишина Дмитра Михайловича, який, проаналізувавши матеріали справи, підготував позовну заяву до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд визнав заявлені вимоги належно обґрунтованими.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Стаття 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” забезпечує державну гарантію, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін. А згідно ст. 19 даного закону соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності і здійснюються за рахунок бюджетів усіх рівнів.

Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” встановлено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації.

Крім цього, судом встановлено, що при проведенні розрахунку при звільненні  не виплачена грошова компенсація за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2019 р.

Враховуючи положення чинного законодавства, суд визнав, що у випадку звільнення військовослужбовців з військової служби їм повинна виплачуватись компенсація за всі невикористані ними дні щорічної відпустки, в тому числі за невикористані дні додаткової відпустки. Окрім цього, наказ Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 забезпечує грошову компенсацію за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки. Право на отримання таких виплат не обмежується жодним строком.

Отже, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, а саме: визнав протиправною бездіяльність військової частини, зобов`язав нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за час проходження військової служби в період з 01.01.2016 по 28.02.2018 та грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2019.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://surl.li/whgf