назад

Допомогли встановити факт проживання в зоні гарантованого добровільного відселення внаслідок аварії на ЧАЕС

До Корюківського бюро правової допомоги звернулася пані Лариса з проханням допомогти їй встановити факт проживання в зоні гарантованого добровільного відселення.

У травні 2020 року пані Лариса звернулась до Головного управління Пенсійного фонду у Чернігівській області з заявою про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, як постраждалій від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Однак, вона отримала відповідь, що необхідно підтвердити період проживання в с. Савинки Корюківського району Чернігівської області, яке згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.01.1993 року № 17-Р відноситься до третьої категорії зони гарантованого добровільного відселення внаслідок аварії на ЧАЕС, а саме з 07.04.1988 року по 31.10.1992 року.

Факти, які б підтверджували проживання пані Лариси в період з 01.01.1991 року по 31.10.1992 року були відсутні, оскільки в даний період вона була зареєстрована в іншому населеному пункті Корюківського району, тобто не була зареєстрована за фактичним місцем проживання. Підтвердження даного факту необхідне для того, щоб пані Лариса могла користуватись пільгами передбаченими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для осіб які мають статус потерпілого від аварії на ЧАЕС 3 категорії.

Відповідно до статті 315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту:

1) родинних відносин між фізичними особами;

2) перебування фізичної особи на утриманні;

3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню;

4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення;

5) проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу;

6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім’я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім’ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті;

7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження;

8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті;

9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Надавати безоплатну вторинну правову допомогу з цього питання було уповноважено фахівця Корюківського бюро правової допомоги Олександра Супруненка.

Враховуючи вимоги вищезазначених законодавчих актів та зібравши необхідні документи, фахівець бюро підготував позовну заяву про встановлення факту проживання в зоні гарантовано добровільно відселення внаслідок аварії на ЧАЕС.

Рішенням Корюківського районного суду Чернігівської області від 10.12.2020 року заяву задоволено. Встановлено факт проживання пані Лариси в зоні гарантованого добровільного відселення внаслідок аварії на ЧАЕС.