назад

Довести родинні зв’язки зі спадкодавцем та продовжити термін прийняття спадщини допомогли клієнтці з Хмельниччини

Двічі йти до суду довелося мешканці Білогір’я, щоб отримати спадщину після смерті двоюрідного брата: спершу, щоб довести родинні зв’язки з покійним, а відтак – щоб продовжити термін прийняття спадщини. В обох випадках допомагали жінці в Шепетівському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Вперше клієнтка звернулася до Білогірського бюро правової допомоги, що є відділом Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, у серпні 2020 року. Тоді вона не змогла оформити на себе земельну частку (пай) після смерті двоюрідного брата. У нотаріальній конторі їй відмовили через відсутність документів, що підтверджують факт родинних зв’язків між нею та померлим.

Юристи порадили клієнтці звернутися до суду, а позаяк жінка має інвалідність і держава гарантує їй безоплатну вторинну правову допомогу, в місцевому центрі представляти її інтереси доручили начальниці Білогірського бюро правової допомоги Юлії Піхотинській.

У вересні 2020 року юристка підготувала заяву та звернулася до суду. Утім рішення, яким було повністю задоволено вимоги заявниці та встановлено факт родинних зв’язків між нею та покійним двоюрідним братом, Білогірський районний суд прийняв 22 січня 2021 року, коли шестимісячний термін для прийняття спадщини вже минув.

Тож у лютому 2021 року клієнтка знову прийшла до бюро по допомогу. Цього разу представляти інтереси жінки в суді призначили адвокатку Валентину Орендарчук, яка й звернулася до суду з позовом про надання додаткового строку на прийняття спадщини.

У заяві адвокатка вказала, що через брак документів позивачка не мала змоги звернутися до нотаріуса, проте вживала усіх необхідних заходів для вирішення проблеми. З огляду на це Валентина Орендарчук просила суд визнати поважними причини пропуску строку звернення до нотаріальної контори та задовольнити позов.

Врешті суд дослухався до наведених адвокаткою аргументів та вирішив призначити додатковий чотиримісячний строк для прийняття жінкою спадщини.

Справа № 669/838/20.

Справа № 669/294/21.

Коментує начальниця Білогірського бюро правової допомоги Юлія Піхотинська

Частиною 2 статті 1272 Цивільного Кодексу України встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У частині 4 статті 206 Цивільного процесуального кодексу України вказано, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

В описаній ситуації позивачка вчасно не звернулася до нотаріальної контори з відповідною заявою, оскільки не мала документів на підтвердження родинних зв’язків між нею та спадкодавцем. На думку суду, вказані причини пропуску строку звернення до нотаріальної контори про прийняття спадщини є поважними.