назад

Довести, що клієнт не винен гроші кредитній онлайн-компанії – нелегко, але можливо з БПД

Сучасний світ важко уявити без сфери кредитування. Чи не на кожному кроці онлайн та офлайн можна оформити кредит: з документами і без, на короткий і довгий період, з поручителем і без нього… Варіацій дуже багато, як і фірм, що такі кредити надають. Проте легкість оформлення кредиту не гарантує легкість “прощання” із організацією, яка його надала. І якщо ви кілька років тому взяли кредит, і навіть сплатили його, то цілком може статися так, що кредитна спілка знайде вас, щоб стягнути неіснуючий борг.

Так сталося із пані Надією, яка несподівано отримала значно нижчу зарплатню. Звичайно, перш за все жінка звернулася до бухгалтерії, і там її не на жарт спантеличили: надійшла копія постанови на здійснення стягнення із заробітної плати. Як з’ясувалося є виконавчий лист, згідно з яким пані Надія винна фінансовій онлайн-компанії 20 тисяч гривень. І тепер з кожної її зарплатні буде відраховуватися 20 відсотків на сплату боргу. Проте жодних грошових відносин у неї з цією компанією ніколи не було. 

Пані Надія звернулася до системи безоплатної правової допомоги, аби захистити свої порушені права. Гайсинським місцевим центром з надання БВПД було видане доручення адвокату Мирославі Бодачевській, яка й підготувала усі необхідні матеріали для звернення до суду. 

Як виявилося, кредитна компанія “Онлайн-фінанс”, яка вирішила стягнути кошти, є правонаступницею іншої кредитної організації, в якої у 2017 році пані Надія справді брала кошти в кредит. І ця компанія-правонаступниця вирішила через виконавчий напис приватного нотаріуса і послуги приватного виконавця стягнути вже сплачений борг. 

Що ж таке виконавчий напис нотаріуса?  Це розпорядження нотаріуса щодо стягнення грошової суми від боржника до кредитора, здійснене на документах, що підтверджують зобов’язання боржника. Виконавчий напис здійснюється за заявою стягувача на оригіналі документа. Тобто в нашому випадку, це напис на кредитному договорі. Звичайно ж, така діяльність нотаріуса регулюється певними законами, і саме цих законів найчастіше недотримуються кредитодавці, що й сталося. 

Більше того, постанову розпочати стягнення виніс приватний виконавець, без повідомлення про відкриття виконавчого провадження. 

Адвокатка, яка співпрацює з системою БПД, довела, що її клієнтка не підписувала кредитний договір з фірмою “Онлайн-фінанс”, про наявність заборгованості її ніхто не повідомляв, виконавчий напис для ознайомлення не надходив та й сама видача такого напису суперечить закону. Також, як з’ясувала Мирослава Бодачевська, згідно з листом Міністерства юстиції України, свідоцтво на право займатися нотаріальною діяльністю цього нотаріуса анульовано, і його нотаріальна діяльність припинена. Ані нотаріус, ані представники фінансової компанії до суду не з’явилися. 

Таким чином справа закінчилася успішно для клієнтки системи БПД: 2 липня 2021 року Ладижинський міський суд визнав виконавчий напис нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, а відтак і стягнення з заробітної плати не відбуватимуться.

Рішення по справі можна переглянути за посиланням:  https://reyestr.court.gov.ua/Review/98227263