назад

Фахівчиня Бобровицького бюро допомогла зняти арешт із успадкованого майна

Буває тільки під час оформлення спадщини спадкоємці дізнаються, що на майно накладено арешт. Так, до Бобровицького бюро правової допомоги звернувся чоловік, якому нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину.

За дорученням центру захист його прав здійснювала начальник Бобровицького бюро правової допомоги Олеся Подоляк

Дослідивши матеріали справи , правчиня з’ясувала, що чоловік – єдиний спадкоємць майна померлого батька за заповітом. Після смерті батька відкрилася спадщина на частину земельних ділянок та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Чоловік своєчасно звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але під час оформлення спадкових документів виявилося, що на майно спадкодавця накладено арешт, тому нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 5 ст. 1268 ЦК України).

За даними інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, нерухомого майна Чернігівською філією державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України на підставі постанов державного виконавця внесено відомості про накладення арешту на майно у 2010 та 2011 роках через заборгованість певної суми Кредитній спілці «Фенікс-Черкаси».

Слід зазначити, що відповідно до ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження підлягає закінченню у разі смерті боржника.

З метою зняття арешту з майна було направлено звернення до Боровицького районного відділу державної виконавчої служби. У відповіді зазначалося , що на виконанні у відділі не перебуває виконавчих проваджень про стягнення з померлого заборгованості. Враховуючи те, що державна виконавча служба позбавлена можливості зняти арешт із спадкового майна, то просить зняти арешт, накладений на спадкове майно, через суд.

Згідно зі ст. 346 ЦК України, право власності припиняється у разі припинення юридичної особи чи смерті власника.

Встановлено, що постанови про повернення виконавчих документів стягувачу винесені 28.12.2011 року та 30.06.2011 року, тому трирічний строк для повторного пред`явлення виконавчого документу до виконання сплив.

Згідно ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження», у разі закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв’язку із закінченням виконавчого провадження

Враховуючи те, що виконавчі провадження,які були відкриті відносно боржника, на даний час на виконанні не перебувають, а відділ державної виконавчої служби не має змоги зняти арешт із успадкованого майна, що порушує право на спадкування, позовні вимоги підлягають задоволенню.

25 березня 2020 року Бобровицький районний суд Чернігівської області виніс рішення, яким задовольнив позовні вимоги клієнта про зняття арешту з нерухомого майна.