назад

Фахівчиня Середино-Будського бюро допомогла встановити факт смерті на тимчасово окупованій території

Смерть близької людини – трагічна подія для будь-якої родини. І уявіть, що разом з тим сім’я ще й стикається з неможливістю отримати офіційні документи, що посвідчують факт смерті. Зокрема, це стосується випадків, коли особа помирає на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України (АР Крим, м. Севастополь та окремі райони Луганської та Донецької областей). Що робити родичам та куди звертатися для вирішення цього питання? На допомогу приходять наші юристи, які можуть проконсультувати, тобто надати первинну правову допомогу, а також безпосередньо допомогти в складенні документів процесуального характеру (надати вторинну правову допомогу). Так сталося і з клієнткою Середино-Будського бюро правової допомоги.

До бюро звернулася жінка, яка є внутрішньо переміщеною особою. Вона повідомила, що у жовтні 2014 року у зв’язку з активізацією бойових дій у м. Молодогвардійськ Луганської області була змушена покинути постійне місце проживання та виїхати у більш безпечне місце. На даний час вона мешкає в с. Рудня Середино-Будського району.

Чоловік клієнтки помер 2 травня 2020 року на території проведення антитерористичної операції в м. Молодогвардійськ. Документами, що підтверджують факт його смерті, є свідоцтво про смерть, видане виконавчим комітетом Молодогвардійської міської ради міста Краснодона ЛНР.

У серпні 2020 року клієнтка звернулася за місцем свого фактичного проживання до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з метою реєстрації смерті свого чоловіка, однак їй відмовили у вчиненні вказаної дії, оскільки нею пред’явлено документ, виданий на території, де органи державної реєстрації України тимчасово не здійснюють свої повноваження, та який не є підставою для державної реєстрації смерті на території України.

Встановлення факту смерті необхідно заявниці для державної реєстрації смерті чоловіка та отримання свідоцтва про смерть, отримання допомоги на поховання та прийняття спадщини.

Цією справою зайнялася фахівчиня Середино-Будського бюро правової допомоги Тетяна Харченко. Юристка склала  заяву про встановлення факту смерті в порядку ст.317 ЦПК України  за  законом. Рішенням Середино-Будського районного суду позовні вимоги були повністю задоволені.

Коментує юристка Середино-Будського бюро правової допомоги Тетяна Харченко:

Куди звернутись для отримання свідоцтва про смерть осіб, які померли на тимчасово окупованій території України?

Для отримання свідоцтва про смерть осіб, які померли на тимчасово окупованій території України, необхідно:

  1. Звернутися спочатку до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану в межах території підконтрольній владі України та отримати письмову відмову, яка має бути використана при підготовці заяви до суду;
  2. Подати до будь-якого суду (за межами такої території, незалежно від місця проживання заявника) заяву про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, а разом з нею – належні докази.

Хто може звернутися до суду?

Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Вимоги до заяви

Статтею 318 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що у заяві повинно бути зазначено:

  • який факт заявник просить встановити та з якою метою;
  • причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
  • докази, що підтверджують факт;
  • докази, що підтверджують викладені заявником обставини (наприклад, письмові свідчення очевидців, фототаблицю з місця поховання, медичні документи про смерть тощо);
  • довідка про неможливість відновлення втрачених документів (наприклад, письмова відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану).

До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.