назад

Фахівчиня Середино-Будського бюро допомогла клієнтці визнати право власності на спадкове майно

Часто людина не може скористатися своїм правом власності на спадщину через відсутність правовстановлюючих документів. Такі звернення є доволі частими у практиці юристів системи БПД, тому правники мають чіткий алгоритм дій з надання якісної та оперативної безоплатної правової допомоги у подібних ситуаціях.

До Середино-Будського бюро правої допомоги звернулася жінка та повідомила, що після смерті двоюрідної  бабусі чоловіка, яка померла 19 січня 1970 року, у м. Середино-Буда залишилося спадкове майно: ½ житлового будинку.

У квітні 2019 року клієнтка в усному порядку звернулася до приватного нотаріуса із заявою про заведення спадкової справи та видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті двоюрідної бабусі її покійного чоловіка на ½ житлового будинку. Проте їй було відмовлено у видачі даного свідоцтва у зв’язку із ненаданням заявником документів, які б підтверджували  право власності на спадкове майно, оскільки за життя спадкодавець його не зареєстрував.

Цією справою зайнялася фахівчиня Середино-Будського бюро правової допомоги Тетяна Харченко.

«Вивчивши матеріали справи, я дійшла висновку, що за період життя чоловік позивачки постійно проживав у спадковому будинку, а тому прийняв спадщину у порядку та строки, передбачені ст.ст. 524-527 Української РСР», –

розповідає юристка.

Фахівчиня бюро правової допомоги склала позовну заяву про визнання на спадкове майно за  законом. Рішенням Середино-Будського районного суду позовні вимоги були повністю задоволені.

Коментує юристка Середино-Будського бюро правової Тетяна Харченко:

Який існує порядок прийняття спадщини?

Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Визнання права власності.

Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Окремі випадки звернення до суду про визнання права власності на спадкове майно.

Найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім’я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем. Такі випадки характерні для сільської місцевості, де право власності на житловий будинок за спадкодавцем підтверджується лише записом в погосподарській книзі сільської ради та тривалим фактом володіння цим майном особою, яка померла. Внаслідок того, що перші власники не оформляли документи на належне їм нерухоме майно та не реєстрували його в органах БТІ, спадкоємець не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину, і його право має бути визнано в судовому порядку.