назад

Фахівчиня  Талалаївського бюро допомогла реалізувати право на пенсію за віком на пільгових умовах шляхом, підтвердження стажу роботи, на посаді тракториста

 

Досить  часто у трудових книжках виникають помилки, і як наслідок особи не можуть отримати пенсію.

До Талалаївського бюро правової допомоги звернувся чоловік зі проханням допомогти підтвердити стаж роботи на посаді тракториста в колгоспі та КСП. Клієнт працював більше 20 років на посаді тракториста в колишньому колгоспі та КСП, але Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувало лише 5 років через відсутність відповідного запису у трудовій книжці. Так як на даний час колгосп та КСП ліквідовані, а правонаступники – відсутні , чоловік не має можливості внести виправлення та отримати пенсію за віком на пільгових умовах.

За дорученням центру захист  прав  клієнта здійснювала начальник Талалаївського бюро правової допомоги Яна Мудревська, яка склала позовну заяву до суду про встановлення факту, що має юридичне значення.

Встановлення в судовому порядку факту трудових відносин заявника на посаді тракториста в колгоспі та КСП є єдиним способом підтвердження факту трудових відносин на посаді тракториста та реалізації права на отримання належної йому пільгової пенсії за віком.

Відповідно до п.5 ч.2 ст. ст. 293, ч. 2 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Окрім того, відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. У відповідності до п. 7 вказаної вище Постанови, суд вправі розглядати справи про встановлення факту, що має юридичне значення, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.

Згідно пп.3 п.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства – після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

В судовому засіданні свідки підтвердили, що весь свій час роботи в КСП працював трактористом.

28 січня 2020 року рішенням Талалаївського районного суду (справа №747/681/19, провадження № 2-о/747/1/20 ) позовні вимоги задоволені в повному обсязі, встановлено факт трудової діяльності на посаді тракториста в колгоспі та КСП.

Рішення Талалаївського районного суду набрало законної сили 28 лютого 2020 року.