назад

Фахівець Ананьївського бюро правової допомоги захистив у суді права матері та її малолітньої дитини

В жовтні 2016 року до Ананьївського бюро правової допомоги звернулася 42-річна жителька с. Точилове Ананьївського району, яка потребувала представництва її інтересів в суді як відповідачки по справі №491/719/16-ц за позовною заявою органу опіки та піклування Ананьївської РДА щодо позбавлення її батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини.

Заявниця повідомила працівникам бюро, що вона – мати двох синів 2006 та 2015 року народження, не заміжня. В минулому сама є вихованкою інтернатного закладу, тому власного житла ніколи не мала.

Зі старшим сином винаймала житло, офіційно не була працевлаштована, заробляла на життя випадковими заробітками. Після народження другої дитини, в жовтні 2015 року, жінка написала заяву до Ананьївської РДА про влаштування сина на півроку до дитячого закладу, у зв’язку зі скрутним  матеріальним станом та відсутністю житла. З листопада 2015 року її менший син знаходився в будинку дитини №3 в м. Одесі.  Громадянка розповіла, що не забрала сина з будинку дитини по закінченню 6-місячного терміну, так як вирішувала побутові проблеми. У зв’язку з цим з липня 2016 року в Ананьївському районному суді розглядається справа, в якій вона проходить як відповідач за позовною заявою органу опіки та піклування Ананьївської РДА на підставі клопотання будинку дитини №3 м. Одеси щодо позбавлення її батьківських прав відносно малолітнього сина.

Жінка повідомила, що наразі має бажання та відповідні умови для виконання своїх обов’язків щодо виховання дітей, має будинок, хоч старенький, але придатний для проживання, і бажає повернути свого малолітнього сина з будинку  дитини у сім’ю та піклуватись про обох синів. Про виявлене бажання вона повідомила Ананьївську РДА, написавши заяву відповідного змісту.

03 листопада 2016 року Котовським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги видано доручення №294 головному спеціалісту Ананьївського бюро правової допомоги Василю Непомящому для надання заявниці безоплатної вторинної правової допомоги.  Юрист з’ясував, що жінка потребує правової допомоги щодо складання та подання до Ананьївського районного суду заперечення проти позову, а також кваліфікованого представництва її інтересів в суді під час судового розгляду позовної заяви.

У восьми судових засіданнях представники органу опіки та піклування Ананьївської Першої сільської ради Ананьївського району Одеської області та Котовської місцевої прокуратури Одеської області підтримали позовні вимоги. Представник відповідача — головний спеціаліст Ананьївського бюро правової допомоги Василь  Непомящий позовні вимоги позивача не визнавав та наполегливо заявляв про бажання та намір відповідачки забрати дитину в сім’ю. Предстаник клієнтки бюро правової допомоги надав суду позитивні характеристики жінки та її старшого сина із Точилівської сільської ради та з місцевої загальноосвітньої школи, де навчається її старший син.

Також Василь Непомящий  взяв свідчення у сільського голови та чотирьох односельців, які характеризували відповідачку як добру та турботливу матір і наполягали на тому, що молодшому сину буде краще, якщо він проживатиме і виховуватиметься в рідній сім’ї.

Згідно з частиною 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

У пунктах 2–5 частини 1 статті 164 Сімейного Кодексу зазначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва.

Ураховуючи положення частини 1 статті 3 Конвенції про права дитини, частини 7 статті 7 Сімейного Кодексу при вирішенні будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити з якнайкращого забезпечення інтересів дітей.

Відповідно ч. 2 ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на проживання в сім’ї разом з батьками або в сім’ї одного з них та на піклування батьків.

Відповідно до ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на відсутність достатніх підстав для задоволення позовних вимог позивача у частині позбавлення батьківських прав відповідачки відносно її малолітньої дитини. Навпроти сторона, яка представляла інтереси відповідача в суді — клієнтки Ананьївського бюро правової допомоги — доклала максимум зусиль, щоби довести в суді бажання та наявність відповідних умов для виконання своїх обов’язків щодо виховання її малолітньої дитини.

Враховуючи всі докази, 01 лютого 2017 року Ананьївський районний суд виніс рішення,  яким  відмовив органу опіки та піклування Ананьївської районної державної адміністрації в задоволенні позовних вимог в інтересах малолітньої дитини до відповідачки про позбавлення її батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини.