назад

Фахівець Рівненського МЦ допоміг отримати грошову виплату передбачену дитині, позбавленій батьківського піклування

Щодня до Рівненського місцевого центру з надання БВПД надходять десятки звернень громадян, які потребують правової допомоги. З них є певний відсоток громадян, які перебувають в місцях позбавлення волі.  Положеннями Закону України «Про безоплатну правову допомогу» передбачено, що право на безоплатну вторинну правову допомогу мають засуджені до покарання у вигляді позбавлення волі.

У жовтні 2019 року до місцевого центру звернувся Валерій (ім’я змінено). Відбуваючи термін ув’язнення в виправній колонії на території Рівненщини, хлопець шукав справедливості і вирішив відстоювати свої права.

До ув’язнення, Валерій навчався у вищому професійному училищі на Хмельниччині з 01.09.2015 по 17.02.2017 за професією «Кухар; пекар». Протягом навчання – знаходився на повному державному утриманні і отримував виплати, як дитина, позбавлена батьківського піклування.

Для представництва інтересів Валерія в суді був призначений фахівець Рівненського місцевого центру з надання БВПД  Богдан Лісовець.

Представник центру, з’ясувавши обставини справи, допоміг оформити Валерію запит до навчального закладу щодо виплати йому одноразової грошової допомоги в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів.

На запит вище професійне училище листом повідомило, що Валерію, як випускникові навчального закладу з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, виплата одноразової грошової допомоги в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку не здійснювалась з підстав не працевлаштування його після закінчення навчання. Вважаючи вказану відмову протиправною, клієнту було рекомендовано звернутися до суду за захистом своїх порушених прав. В жовтні 2019 року до Хмельницького окружного адміністративного суду було подано позов до вищого професійного училища про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

 «Держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку», – коментує фахівець Рівненського МЦ Богдан Лісовець

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2019 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Валерія, в зв’язку з випуском направлено на роботу в ФГ «Агроінвестпроект-2005», однак на роботу він не з’явився та документів про самостійне працевлаштування не надав, тому суд дійшов висновку, що навчальний заклад правомірно відмовив хлопцю у виплаті одноразової грошової допомоги.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Валерій, за допомогою фахівця Рівненського МЦ з надання БВПД, подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити адміністративний позов.

Апеляційна інстанція задовольнила позов Валерія і зобов’язала  вище професійне училище виплатити одноразову грошову допомогу в сумі не менше 9600 грн.

«Встановлено обов’язок навчального закладу з виплати грошової допомоги усім випускникам навчальних закладів, не розмежовуючи їх на окремі категорії, – тих, хто продовжив навчання в іншому навчальному закладі, та тих, хто працевлаштувався чи ні. Отже, сам факт випуску з навчального закладу є підставою для виплати одноразової грошової допомоги в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів, встановленої законом. Одноразова грошова допомога є соціальною гарантією державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Повноваження щодо виплати зазначеної допомоги державою делеговані навчальним закладам, у яких навчаються діти-сироти чи діти, позбавлені батьківського піклування», – зазначила директор Рівненського місцевого центру з надання БВПД Алла Негрей.

Довідково: Варто зауважити, що діти, позбавлені батьківського піклування, – це діти, які залишилися без піклування батьків у зв’язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов’язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов’язки, а також діти, розлучені із сім’єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов’язків з причин, які неможливо з’ясувати у зв’язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та безпритульні діти.

Особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, – особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.

Статус дитини, позбавленої батьківського піклування, надає таким особам право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг. Як встановлено в законодавстві, одним із основних принципів державної політики в частині соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є захист прав і інтересів таких дітей, а також забезпечення соціально-правових гарантій. Заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа гарантуються, забезпечуються та охороняються державою.

Правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа визначено Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», який є складовою частиною законодавства про охорону дитинства.