назад

Фахівець Виноградівського бюро допомогла жінці у справі стягнення аліментів на утримання шістьох неповнолітніх дітей

До Виноградівського бюро правової допомоги звернулась гр.А., яка потребувала правової допомоги у вигляді складання позовної заяви про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей.

Жінка розповіла, що шлюб між нею та з гр. Б. було зареєстровано 03.12.2005 року у виконкомі Дротинської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області, про що в Книзі реєстрації шлюбів зроблений відповідний актовий запис за № 15. Від даного шлюбу у них народилося 8 дітей, двоє з яких повнолітні та проживають окремо. Шестеро неповнолітніх дітей проживають з нею та знаходяться на її повному утриманні та вихованні. Через постійні сварки та непорозуміння спільне життя з відповідачем не склалося, тому вже більше 6 років вони  не проживають спільно. З тих пір гр. Б. ніякої матеріальної допомоги на утримання дітей не надає, не цікавиться їхнім вихованням та ухиляється від виконання своїх батьківських обов’язків. Тому  гр. А. змушена звернутися до суду для стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей.

Після надання особою документів, які підтверджують її право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги, Хустським місцевим центром було прийнято рішення та видано відповідні накази, зокрема і про уповноваження головного спеціаліста Виноградівського бюро правової допомоги  Довбак Людмилу Юріївну щодо представництва інтересів гр.А.

Відповідно до ст.3 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України    № 789XІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року (далі – Конвенція), в усіх діях щодо дітей,  незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Відповідно до ч. 1 і 2 ст. 27 Конвенції, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно п.2 ст.150 Сімейного Кодексу України, батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. При цьому батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини, що слідує із змісту п.2 ст.155 Сімейного Кодексу України.

Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов’язані утримувати свою дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України аліменти на дитину присуджуються в частці від доходу її матері, батька і (або) в твердій грошовій сумі.

Відповідно до ч.1 ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує:

1)стан здоров’я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

За правилами ч.2 ст.182 СК України, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.

Рішенням Виноградівського районного суду у справі   № 299/1662/20  від 05.08.2020 року вимоги гр. А. було задоволено та стягнуто із гр. Б. в користь гр. А. аліменти на утримання дітей в твердій грошовій сумі в розмірі по 1200 гривень щомісячно на кожну дитину,  але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з дати звернення до суду і  до досягнення дітьми повноліття.

 

За безоплатною правовою допомогою звертайтесь до найближчих центрів та бюро правової допомоги на Закарпатті, або телефонуйте за єдиним контакт-номером системи БПД 0800213103 (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів в Україні).