назад

Фахівці Бердянського місцевого центру запобігли покаранню невинної особи та відстояли права батька дитини

Сімейне життя було і залишається складним соціальним явищем, яке торкається абсолютно усіх сфер людського буття та життєдіяльності. Нажаль, нівелювання та деформація сімейних цінностей, знецінення духовно-моральних принципів, нерозуміння сенсу сімейного життя, досить часто стає предметом непорозуміння, ворожнечі й породження інших складних кризових ситуацій у сім’ях.

Історія, що трапилася з паном Олексієм, є достатньо банальною, звичною для нашого сьогодення, але в той же час сповнена любов’ю, теплотою та не аби яким прагненням до справедливості та боротьби за свої права.
Після початку військових подій на Сході країни, Олексій переїхав до міста Бердянська. Знайшов роботу за фахом, одружився, став батьком чудової донечки. Здавалося, що ось воно – нове, затишне та щасливе життя. Але примхливість людської долі досить часто вносить свої корективи у життєві плани. Нажаль, через діаметрально протилежні погляди на життя, відсутність нормального спілкування та порозуміння, з травня поточного року, шлюбні відносини між Олексієм та його дружиною були фактично припинені. За спільною згодою обох з подружь, було прийнято рішення розірвати шлюб.
Певний період часу, після припинення спільного проживання з дружиною, трьохрічна донька проживала разом з Олексієм. Весь цей час, дружина, влаштовуючи своє особисте життя, жодного разу не зателефонувала та не виявила бажання провідати дитину, поцікавитись станом її здоров’я, настроєм, поведінкою тощо.
На початку липня, за проханням батьків дружини, Олексій відвіз дитину до їхньої оселі з метою дати можливість побачитися та поспілкуватися з онукою. Ввечері того ж дня, з погрозами застосування сили, нецензурною лайкою та викликами поліції, батьки дружини відмовилися віддавати батькові дитину.
З того часу було фактично обмежено спілкування Олексія з дитиною. Для унеможливлення його побачень з донькою, її перевили до іншого дитячого садка. Дізнавшись до якого дитсадка перевели дитину, Олексій неодноразово намагався побачити та поспілкуватися з донькою. Нажаль, вихователі дитсадка, які, фактично стали заручниками ситуації непорозуміння між подружжям, відмовляли батьку в побаченнях з дитиною.
Розуміючи прив’язаність Олексія до доньки та його прагнення бачитися й спілкуватися з дитиною, дружина почала маніпулювати та погрожувати йому безпідставними заявами щодо позбавлення батьківських прав та у повному обмеженні бачитися та спілкуватися з дитиною. Намагаючись втілити свої наміри в життя, дружина разом зі своїми батьками безпідставно склала та подала до правоохоронних органів заяву про начебто застосування до членів її родини домашнього насильства з боку чоловіка. Співробітниками поліції було складено адміністративний протокол за ч.1 ст. 173-2 КУпАП та передано матеріали справи до суду.
Розуміючи абсурдність ситуації та ті негативні наслідки, які могли б стати у подальшому перепоною у спілкуванні з дитиною, Олексій звернувся до Бердянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Оцінивши всю складність питання, фахівці місцевого центру прийняли звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги з питання оскарження адміністративного протоколу. Дорученням № 155 від 16.007.2019 року, пану Олексію було призначено адвоката Дем’яна Амельченко.
Окрім цього, співробітники Бердянського МЦ було підготували та направили заяву до служби у справах дітей виконавчого комітету Бердянської міської ради щодо визначення порядку спілкування із донькою.
Фахово побудована стратегія Дем’яна Амельченка під час розгляду справи про адміністративне правопорушення мала успішний та позитивний результат. Постанова Бердянського міськрайонного суду поставила остаточну крапку в цій історії, закривши провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно пана Олексія (справа №:310/4952/19).
Не менш успішний результат мав розгляд заяви щодо визначення порядку спілкування із донькою. Спеціальна комісія органу опіку й піклування повністю стала на сторону батька, визначивши постійну протягом тижня можливість спілкуватися й бачитися з дитиною.
Станом на сьогоднішній день, пан Олексій постійно й безперешкодно спілкується й бачиться з донькою, забирає її з дитсадка, проводить з нею весь свій вільний час й безмежно вдячний місцевому центру за позитивні зміни в його житті.
Зі свого боку, вкотре нагадуємо про те, що відповідно до ст. 141 Сімейного Кодексу України мати і батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.
Відповідно до ст. 153 Сімейного Кодексу України батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою.
Відповідно ж до ч.2, 3 ст. 157 Сімейного Кодексу України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. А той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
Відповідно до ст. 11 Закону України від 26.04.2001  №2402-III «Про охорону дитинства» Батько і мати мають рівні права та обов’язки щодо своїх дітей.
Відповідно до ст. 15 ЗУ від 26.04.2001 №2402-III дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов’язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею.
Таким чином з аналізу вищевикладеного вбачається, що батько має такі ж права на участь у вихованні дитини як і матір.

Звертайтесь за допомогою до установ системи безоплатної правової допомоги:

  • Бердянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги  –  м. Бердянськ, вул. Свободи, 115/ 8,  тел. (06153) 4-89-42, скайп: berdyansk_center, ел.адреса:  berdyansk.zaporizhya@legalaid. zp.ua
  • Постійнодіючий дистанційний пункт доступу до безоплатної правової допомоги Бердянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Бердянськ, вул. Шмідта, 20, тел. (06153) 4-45-35,  скайп: berdyansk_center, ел.адреса:    berdyansk.zaporizhya@legalaid.zp.ua
  • Гуляйпільське бюро правової допомоги – м. Гуляйполе, вул. Соборна, 103, тел.: (06145) 4-25-14,  huliaipilske@legalaid.zp.ua
  • Пологівське бюро правової допомоги –  м. Пологи, пров. Некрасова, 2,  тел.: (06165) 2-21-25,   polohivske@legalaid.zp.ua
  • Приморське бюро правової допомоги – м. Приморськ, вул. Центральна, 26, тел.: (06123) 7-45-14,   prymorske@legalaid.zp.ua
  • Більмацьке бюро правової допомоги – смт Більмак, вул. Запорізька, 28-а,тел.: (06147) 2-20-74,  bilmakske@legalaid.zp.ua
  • Чернігівське бюро правової допомоги – смт Чернігівка, вул. Соборна, 448, тел.: (06140) 9-11-97,   chernihivske@legalaid.zp.ua

А також єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги:
0-800-213-103 (діє цілодобово і безкоштовно).