назад

Фахівці системи БПД Рівненщини через суд допомогли чоловіку повернути 4 тисячі 200 доларів США, позичені сусідові

Позичати гроші під «чесне слово» чи розписку: на практиці жоден з варіантів не дає гарантії своєчасного та повного повернення позичених коштів. Проте, коли ж Ви уклали договір позики, у разі не повернення грошей, Ваші інтереси захищатиме цивільне законодавство. Як саме? Про це наша наступна історія.

Позичив сусіду гроші, а той їх не віддав. Така проблема привела пана Олександра до Рівненського місцевого центру із надання БВПД. Чоловік розповів, що на початку року він позичив сусідові 4 тисячі 200 доларів США. Чоловіки уклали договір позики, в якому визначили ще додатково 3% річних та чіткі строки повернення коштів – в найкоротший термін після реалізації земельної ділянки, в іншому випадку – після повернення  з-за кордону позичальника.

Через 2 місяці сусід пана Олександра повернувся з-за кордону і той  направив до боржника вимогу про сплату боргу протягом семи днів від дня її пред`явлення. Однак, сусід кошти не повернув.

Тому, вже у квітні, чоловік вирішив позиватись до суду щодо стягнення заборгованості. За юридичною допомогою він і звернувся до Рівненського місцевого центру з надання БВПД. Допомогти пану Олександру взялась фахівчиня відділу організації надання БВПД та роботи з її надавачами Рівненського місцевого центру з надання БВПД, Юлія Карповець.

Юристка місцевого центру   підготувала цивільний позов про стягнення заборгованості за договором  позики та 3% річних від суми боргу.

Розглянувши та вивчивши усі матеріали справи, суд, в порядку заочного розгляду, дійшов висновку, що позовні вимоги  підлягають до задоволення шляхом виконання договірних зобов`язань та повернення боргу.

 

Судова справа №  570/1582/20

Коментує головний спеціаліст відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги та роботи з її надавачами Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Юлія Карповець :

«Згідно з вимогами частини першої статті 1046  ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками. Позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. (ч.1 ст.1049 ЦК України).Ч.1 ст.1050 ЦК України передбачено, що якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до ст. 625 цього Кодексу. Згідно із ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Нарахування 3 % річних входить до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредитору»