назад

Грошова компенсація за невикористану додаткову відпустку

До Томашпільського місцевого центру з надання БВПД звернувся громадянин А, який є учасником бойових дій, для отримання правової допомоги з питання стягнення грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки.

Для надання безоплатної вторинної правової допомоги громадянину А, наказом Томашпільського місцевого центру з надання БВПД уповноважено заступника начальника Крижопільського бюро правової допомоги Томашпільського місцевого центру — Олександра Васильовича Байду.

Після детального вивчення матеріалів справи, працівником бюро був складений адміністративний позов про визнання протиправними дій  та зобов’язання вчинити певні дії, в якому ставилися питання про:

– визнати протиправною бездіяльність військової частини щодо ненарахування та невиплати громадянину А. грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, за період з 2015 року по 2019 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення позивача з військової служби ;

– зобов’язати військову частину  нарахувати та виплатити громадянину А. грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період з 2015 року по 2019 рік.

Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”,  передбачено, що додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік є гарантованою пільгою для учасників бойових дій.

Відповідно до ч. 14 ст. 10-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” у рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, зокрема, військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.

Норми Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” не обмежують та не припиняють право учасника бойових дій на отримання у рік звільнення виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, право на яку набуто під час проходження військової служби в особливий період з моменту оголошення мобілізації.

Верховний Суд своїм Рішенням від 16 травня 2019 року у зразковій справі № 620/4218/18 зазначає, що норми закону не обмежують та не припиняють право учасника бойових дій на отримання в році звільнення виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, право на яку набуто під час проходження служби в особливий період.

За результатами розгляду справи у Вінницькому окружному адміністративному суді було ухвалено рішення, яким позовні вимоги громадянина А. задоволено повністю – зобов’язано військову частину нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій.