назад

Херсонщина: допомога клієнту в справі про визнання батьківства

В липні 2020 року до Голопристанського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся пан Олексій (ім’я змінено з етичних міркувань) як особа, яка підтвердила свою належність до суб’єкта безоплатної вторинної правової допомоги, за отриманням такої допомоги, що передбачає складання процесуальних документів та представництво інтересів особи в суді. Для надання БВПД  пану Олексію місцевим центром призначено заступника начальника відділу правопросвітництва Комаренко Вікторію Юріївну (наказ про уповноваження працівника № 56 від  29.07.2020  року).     

Суть справи полягала в тому, що пан Олексій зі своєю співмешканкою пані Христиною (ім’я змінено з етичних міркувань)  проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу з середини 2016 року по кінець 2019 року. В період цих відносин у них народився син, що підтверджується свідоцтвом про народження.

Запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень проведено відповідно до ч.1 ст.135 СК України зі слів матері.

Фахівець системи БПД Комаренко В.Ю.  звернулася до суду з позовом і інтересах клієнта, обґрунтовуючи вимоги тим, що з 2016 року по грудень 2019 року пан Олексій проживав з пані Христиною однією сім`єю без реєстрації шлюбу. В них народився син. Оскільки вони не перебували у шлюбі та не звертались із спільною заявою до органу реєстрації актів цивільного стану, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень проведено за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька записано за вказівкою матері.

З метою реалізації батьківських прав та обов`язків щодо сина, позивач та його представник просили визнати  пана Олексія батьком дитини  та внести відповідні зміни до актового запису про народження.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просили їх задовольнити.

У зв’язку з тим, що дитину було відібрано від матері без позбавлення батьківських прав до участі у справі, за клопотанням представника позивача, була залучена Служба у справах дітей та соціальної роботи з сім`ями, дітьми та молоддю, з метою захисту прав малолітнього, відносно якого вирішувався спір про батьківство.

Представник Голопристанського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану  надав до суду заяву, що позовні вимоги визнають та не заперечують проти їх задоволення.

Представник Служби у справах дітей та соціальної роботи з сім`ями, дітьми та молоддю виконавчого комітету Голопристанської міської ради Херсонської області не заперечувала проти задоволення позовних вимог.

Пані Христина у судове засідання не з`явилася, про дату, час і місце судового засідання повідомлялася своєчасно та у встановленому законом порядку. Причини неявки суду не повідомила, видзов не подала.

Виходячи з наведеного, суд розглядав справу у відсутності пані Христини  і ухвалив заочне рішення.

Під час розгляду справи судом було встановлено, що дитина  з вересня 2020 проживає разом з паном Олексієм та знаходиться на повному його утриманні, що підтверджується рішенням Голопристанської міської ради Херсонської області «Про відібрання від пані Христини малолітніх дітей…», наказом Служби у справах дітей та соціальної роботи з сім`ями, дітьми та молоддю виконавчого комітету Голопристанської міської ради Херсонської області «Про тимчасове влаштування до родини», актом про факт передачі дитини.

Як підтвердив в судовому засіданні пан Олексій, він є батьком малолітнього Дениса. В період зачаття дитини постійно проживали з пані Христиною однією сім`єю, вели спільне господарство. Після народження сина забрав дитину з матір`ю з пологового будинку та виховували його разом. Вказані обставини підтверджуються сімейними світлинами та відеозаписом, надані паном Олексієм до матеріалів позову, як доказ.

Крім того, висновком судового експерта Миколаївського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України встановлено, що пан Олексій перебуває у прямій біологічній спорідненості з Денисом. Ймовірність даної події складає 99,9999994081666%.

Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою одним із батьків; особою котра вважає себе батьком; опікуном (піклувальником) дитини; іншою особою, на утриманні якої вона перебуває; самою дитиною, яка досягла повноліття.

Голопристанським районним судом  Херсонської області ухвалено рішення про задоволення  позовних вимог пана Олексія  в повному обсязі, його визнано батьком малолітнього Дениса та внесено відповідні зміни до актового запису про народження дитини.

Ознайомитись із рішенням можна за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/96597394