назад

Херсонщина: Суд прийняв рішення на користь клієнта системи БПД щодо зобов’язання перерахунку пенсії

29.10.2019 до Херсонського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – місцевий центр) звернувся громадянин Р. за отриманням правової консультації з питання перерахунку пенсії.

Суть справи полягала в наступному: клієнт місцевого центру є пенсіонером, отримує пенсію за віком. Нарахована клієнтові пенсія менше, ніж прожитковий мінімум, встановлений законодавством для осіб, які втратили працездатність. На звернення до пенсійного фонду з заявою про здійснення перерахунку пенсії, клієнтом отримано лист, в якому ГУ ПФУ роз’яснило порядок проведення перерахунку, проте рішення щодо задоволення або відмови у задоволенні заяви не прийнято, а як наслідок – перерахунок пенсії не здійснено.

Працівниками місцевого центру запропоновано вирішити питання в судовому порядку шляхом визнання незаконними дій/бездіяльності посадових осіб УПФУ, що виявилися у відмові здійснити перерахунок пенсії.

Дорученням місцевого центру №2277-Д від 12.11.2019 для надання БВПД клієнтові призначено адвоката Ксенію Петренко, яка склала адміністративний позов та направила його до суду.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. №1788-ХІІ громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Частиною 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв’язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про безпідставність не здійснення ГУ ПФУ фактичного розгляду заяви про перерахунок громадянину Р. пенсії. Оскільки в спірному випадку ГУ ПФУ у відповідь на заяву про перерахунок пенсії громадянина Р. не було прийнято ані рішення про перерахунок пенсії, ані рішення про відмову в проведенні такого перерахунку, а лише мало місце оформлення листів, що носять суто інформаційний характер. Наведене свідчить про порушення відповідачем приписів ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1. № 22-1.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду по справі №540/687/20 позов задоволено частково, визнано неправомірною бездіяльність ГУ ПФУ, що виразилася у не розгляді у встановленому порядку та не прийнятті рішення за наслідком розгляду заяви громадянина Р. та зобов’язано розглянути заяву по суті з прийняттям за результатами такого розгляду рішення.

З повним текстом судового рішення можна ознайомитися за наступним посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/90837247