назад

Херсонщина: винесено ще один обмежувальний припис відносно кривдника, як протидія домашньому насильству

Протидія домашньому насильству є не лише соціальною проблемою, вона виступає, як проблема захисту прав людини, зокрема прав жінок. Втручання з боку держави і суспільства в сімейні відносини відбувається лише внаслідок порушення прав і свобод конкретної людини. Якщо своєчасно не застосувати обмежувальні заходи щодо кривдника, останнім в подальшому може бути завдана істотна шкода здоров’ю потерпілої від насильства у сім’ї.

Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» внесені зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», а саме розширено доступ до безоплатної вторинної правової допомоги для осіб, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі.

До відділу «Великоолександрівське бюро правової допомоги» Бериславського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася жертва насилля в сім’ї пані Ірина (ім’я та прізвище змінені з етичних міркувань), допомогу клієнтці у видачі судом обмежувального припису надала фахівець системи БПД Ольга Соколенко.

Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що видача обмежувального припису є заходом впливу на кривдника, який може вживатися лише в інтересах постраждалих осіб та у разі настання певних факторів та ризиків.

Пані Ірина постійно страждала від домашнього насильства з боку колишнього чоловіка. Після розлучення вони продовжували проживати разом в одному будинку. Заявниця піддавалася домашньому насильству, що проявлялося у формі тілесних ушкоджень та психологічних образ зі сторони чоловіка. Неодноразові виклики поліції та складені протоколи про адміністративне правопорушення не покращили відносини колишнього подружжя. Кривдник не надавав належної оцінки агресивності своїх дій. Над здоров’ям Ірини Петрівни постала реальна загроза. З останньою надією пані Ірина звернулась за допомогою до  відділу «Великоолександрівське бюро правової допомоги» Бериславського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Юристка Ольга Соколенко прийняла від заявниці звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги. Додатково Ірина Петрівна долучила попередньо винесені постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, складені відносно її чоловіка за вчинення насильства у сім’ї за ознакою статі.  На підставі досліджених обставин, що підтверджували факт вчинення у відношенні до колишньої дружини психологічного та фізичного насильства протягом тривалого періоду, фахівчиня бюро склала заяву про винесення обмежувального припису. До заяви було додано всі необхідні копії документів.

У триденний термін, з моменту отримання заяви, судом було відкрите провадження по справі. На підставі обґрунтованого висновку про наявність загрози здоров’ю заявниці та існування ризику продовження чи повторного вчинення домашнього насильства було винесено рішення про видачу обмежувального припису відносно кривдника. На чоловіка строком на 6 місяців покладені обов’язки не наближатись на відстань ближче ніж 500 метрів до фактичного проживання заявниці, перебувати в місцях спільного проживання, а також  вести телефонні переговори з постраждалою та особисто і через третіх осіб її розшукувати.

Коментує начальник відділу «Великоолександрівське бюро правової допомоги» Бериславського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольга Соколенко:

  • Хто видає обмежувальний припис?

Із заявою про видачу обмежувального припису слід звертатися до місцевого загального суду за місцем проживання або перебування постраждалої особи. Якщо ця особа перебуває у закладі для підтримки постраждалих осіб, то за місцезнаходженням цього закладу.

  • Які документи потрібно додавати до позовної заяви?

У заяві мають бути зазначені обставини, що свідчать про необхідність видачі судом обмежувального припису, та докази, що їх підтверджують (за наявності). Доказами можуть бути матеріали про наявність провадження (кримінального чи про адміністративне правопорушення) щодо особи, яка вчинила домашнє насильство, винесення термінового заборонного припису, копії заяви до поліції тощо.

  • Чи можна продовжити дію обмежувального припису?

Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців. Для продовження обмежувального припису слід звертатися до суду із заявою в тому ж порядку, що і для його видачі.

Ознайомитись із рішенням можна за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/91136679