назад

Хмельниччина: право клієнта на спадщину довели в суді

Чоловік, який звернувся до Новоушицького бюро правової допомоги, розповів, що у 2002 році померла його бабуся, з якою він проживав за однією адресою. Попри те що все своє майно старенька заповіла онукові, він не міг отримати спадщину через брак необхідних документів. Юристка системи безоплатної правової допомоги Анастасія Неборецька довела право клієнта на спадок.

У травні 2020 року чоловік звернувся до державного нотаріуса щодо видачі свідоцтва про право на спадщину – житловий будинок, який належав його покійній бабусі. Та отримав відмову, оскільки не мав правовстановлювальних документів на майно, а право власності на нерухомість взагалі не реєструвалося.

Тож спадкоємцеві довелося звертатися по допомогу до фахівців. У Кам’янець-Подільському місцевому центрі захищати права клієнта (особи з інвалідністю) уповноважили юристку Новоушицького бюро правової допомоги Анастасію Неборецьку.

«У позовній заяві я вказала, що відповідно до статті 548 Цивільного кодексу УРСР, який діяв на час відкриття спадщини, для прийняття спадщини достатньо було, щоб спадкоємець її прийняв. Як зазначено в статті 549 ЦК УРСР, про факт прийняття могли свідчити такі дії: якщо спадкоємець фактично вступив в управління або володіння спадковим майном та якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини», – розповіла юристка.

Відповідно до довідки селищної ради клієнт до дня смерті своєї бабусі проживав  разом з нею за однією адресою (одним погосподарським номером), а отже є таким, що прийняв спадщину. Фактично чоловік вступив в управління спадковим майном після смерті спадкодавиці.

До позовної заяви юристка додала письмові докази, які засвідчують, що померлій дійсно належав житловий будинок, який бажає успадкувати клієнт, та докази того, що право приватної власності на зазначене майно за померлою не реєструвалося, свідоцтво про право власності не видавалось.

Відтак Анастасія Неборецька просила суд визнати за її клієнтом як спадкоємцем за заповітом після смерті бабусі право власності на житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями і спорудами.

Новоушицький районний суд Хмельницької області повністю задовольнив позов. Рішення суду набрало законної сили.

Справа № 680/440/20