назад

Хмельниччина: в бюро правової допомоги захистили право клієнта на пільгову пенсію

Чоловік, який отримав відмову про призначення йому пенсії на пільгових умовах за віком, не  опустив руки, а звернувся до місцевого бюро правової допомоги. Начальниця бюро Анастасія Неборецька допомогла клієнтові домогтися справедливості.

Клієнт, який звернувся до Новоушицького бюро правової допомоги, розповів, що тривалий час працював на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці: з 9 вересня 1987 року до 24 травня 2013 року обіймав посаду  машиніста бурової установки в Донецькому будівельному тресті «Шахтспецстрой». Проте коли звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, то отримав рішення про відмову через відсутність необхідного пільгового стажу.

Захищати порушені права громадянина, який належить до категорії внутрішньо переміщених осіб, в Кам’янець-Подільському місцевому центрі уповноважили юристку Новоушицького бюро правової допомоги Анастасію Неборецьку.

У позові юристка вказала, що відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, – за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, – після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років і 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

«За всіма підрахунками у мого клієнта в сукупності виходило понад 22 роки страхового стажу на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком №2, а загальна тривалість трудового стажу –  35 років 1 місяць 20 днів, що давало йому право  на пенсію за віком на пільгових умовах», – наголошує Анастасія Неборецька.

Водночас Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у рішенні про відмову зазначило, що в трудовій книжці містяться лише відомості про прийняття та звільнення з роботи, а дані, які б уточнювали пільговий характер роботи, – відсутні. Для підтвердження пільгового стажу управління ПФУ вимагало надати довідки, які б уточнювали пільговий характер роботи, та документи про атестацію робочого місця.

У позовній заяві юристка зазначила, що її клієнт не в змозі надати необхідні довідки, оскільки підприємства, на яких він працював, розташовані в Донецькій області, на не підконтрольній  Україні території. А стаття 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

На думку Анастасії Неборецької, відмова управління ПФУ в Хмельницькій області у призначені пенсії на пільгових умовах є неправомірною, оскільки атестація робочого місця не залежить від чоловіка, а отже не може бути підставою позбавлення клієнта конституційного права на соціальний захист. До того ж аналогічну позицію висловила Велика Палата Верховного Суду, підтримавши своєю постановою рішення судів першої та апеляційної  інстанцій, згідно з якими проведення атестації робочих місць за умовами праці та її своєчасність не залежить від працівників і не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Відтак Хмельницький окружний адміністративний суд, досліджуючи копію трудової книжки позивача, встановив, що інформацію про вказані періоди роботи внесено відповідно до законодавства, а відповідач безпідставно при встановленні стажу роботи не врахував періоди роботи на посаді машиніста бурової установки. За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач має достатньо стажу, зокрема і пільгового, для призначення пенсії, тож задовольнив позов та зобов’язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити чоловікові пенсію за віком на пільгових умовах з 18.12.2019 р.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не погодилось з таким рішенням та оскаржило його в апеляційному порядку. Утім колегія суддів залишила апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду – без змін.

Рішення набуло законної сили 11 серпня 2020 року.