назад

Інтереси дитини понад усе: з ким із батьків може проживати дитина?

Не рідко буває, що відносини між подружжям не складаються, і пара вирішує розійтися. Часто при цьому діти залишаються з матір’ю – так «прийнято» в українському суспільстві. Але не завжди це співвідноситься з інтересами дитини.

Подібна ситуація сталася в родині Т. Діти подружжя – Юлія та Віталій – залишилися жити з матір’ю, однак через деякий час Віталій переїхав жити до батька через постійні конфлікти з матір’ю та сестрою.

З моменту переїзду сина всі витрати по його утриманню ніс батько. Заборгованість по сплаті аліментів, від яких жінка не хотіла відмовлятися, росла. Тому він вирішив звернутися до суду з позовом про визначення місця проживання сина разом з батьком і про припинення виплати аліментів.

Допомогу у цьому питанні чоловік отримав у Болградському бюро правової допомоги. Юристка бюро Віра Матанська склала відповідь на відзив відповідача на позов про визначення місця проживання дитини.

Відповідно до законодавства, якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою. А оскільки сину пана Т. виповнилося 14 років, то він може самостійно вирішувати, з ким проживати. Суд має заслухати думку дитини та керуватися її інтересами. Саме на цьому ми наполягали у позові», – розповідає начальник Болградського бюро правової допомоги Віра Матанська.

Юристкою також було складено клопотання про залучення психолога.
За рішенням Болградського районного суду позовну заяву про визначення місця проживання дитини та припинення стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, місце проживання дитини визначено з батьком, та прийнято рішення про стягнення аліментів з жінки на утримання неповнолітнього сина.

Коментує начальник Болградського бюро правової допомоги Віра Матанська.

Хто має вирішувати, з ким з батьків проживати дитині, яка досягла 14-річного віку?

Відповідно до ч. 3 ст. 160 Сімейного кодексу України якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.
Згідно зі ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на проживання в сім’ї разом з батьками або в сім’ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов’язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов’язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Чи врахує суд думку дитини?

Із системного тлумачення статей 3,9, 18 Конвенції про права дитини, ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства» слідує, що при вирішенні спору про визначення місця проживання дитини, суди мають враховувати передусім інтереси дитини.
Згідно Конвенції про права дитини Держави-учасниці забезпечують дитині, здатній сформулювати свої погляди, право вільно висловлювати їх з усіх питань, що стосуються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага згідно з її віком і зрілістю.