назад
10.07.20

Каблучка колишньої дружини – як застава для кредиту

Після розірвання шлюбу між колишнім подружжям часто виникають різноманітні конфлікти. А якщо вони змушені проживати під одним дахом – це ще більше загострює ситуацію. Інколи конфлікти ці можна вирішити лише за допомогою закону.

 Після розлучення пані Марія та її тепер уже колишній чоловік залишилися проживати в одному будинку. Одного разу, прибираючи у кімнаті, жінка випадково знайшла договір про надання фінансового кредиту ломбардом та договір про заставу рухомого майна. У документах її колишній чоловік був зазначений позичальником, а предметом застави стала золота обручка, яка дісталася жінці від померлої матері.  Однак колишній чоловік відмовився повертати каблучку.

«Ця каблучка мені дуже дорога, це пам’ять про мою маму. Я навіть не очікувала, що колишній чоловік зазіхне на настільки важливу для мені річ», – говорить пані Марія.  

Пані Марія звернулась до Солонянського бюро правової допомоги, що у Дніпропетровській області. Фахівці допомогли скласти заяву до поліції про крадіжку каблучки. За фактом крадіжки було відкрите кримінальне провадження, а також підготовлений цивільний позов про стягнення матеріальної шкоди. Понад 7 тис. грн – вартість викраденої коштовності. Частину коштів чоловік оплатив перед судовими дебатами, а решту було стягнуто за вироком суду.

«Реальні збитки жінці були компенсовані. Однак, уже після отримання виконавчого листа, жінка знову звернулася до нашого бюро правової допомоги. Ми допомогли їй скласти заяви до ДВС про прийняття виконавчого листа на примусове виконання та про стягнення боргу із заробітної плати боржника», – розповіла керівниця Солонянського бюро правової допомоги Ірина Усенко.

Коментує керівниця Солонянського бюро правової допомоги Ірина Усенко:

Відповідно до ч. 2 ст. 127 КПК України, шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.

Згідно з нормами ст. 128 КПК України особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред’явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння. Форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред’являються у порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками є:

1) втрати, яких особа зазнала у зв’язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).