назад

Клієнтка відстояла право отримання пенсії на пільгових умовах за віком

Клієнтка, яка звернулася до Більмацького бюро правової допомоги, розповіла, що є внутрішньо переміщеною особою та має загальний стаж більше 25 років, з яких майже 14 років працювала на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці на шахті №6 «Червона Зірка» та виконувала гірничі роботи за професією гірник. Проте коли звернулася до Більмацького сектору обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, то отримала рішення про відмову з тих підстав, що з урахуванням документів, що відповідають чинному законодавству України (без урахування довідок завірених ДНР) не вистачає пільгового стажу, а довідки ДНР враховані не були при розрахунку пільгового стажу, так як видані на території тимчасово непідконтрольній Україні.

Конституцією України, зокрема ч. 2 ст. 55, гарантується право кожному на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади. Кожна особа має право в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, та просити про їх захист.

Вивчивши подані клієнтом документи, юристкою Більмацького бюро правової допомоги  було підготовлено адміністративний позов до Запорізького окружного адміністративного суду.

У позові працівниця вказала, що відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, – за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, – після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років і 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Крім того відповідно до ст. 132 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій.

Приписами ч.3. ст.23 Загальної декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської соціальної хартії та ч.3.ст.46 Конституції України зазначено, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

З урахуванням зазначеного Запорізький окружний адміністративний суд на підставі наданих доказів дійшов висновку, що позов клієнтки бюро задовольнити в повному обсязі, визнати протиправними та скасувати рішення Більмацького сектору обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та призначити пенсію на пільгових умовах.

Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не погодилось з таким рішенням та оскаржило його в апеляційному порядку. Утім колегія суддів залишила апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду – без змін.

За безоплатною правовою допомогою, юридичними консультаціями та роз’ясненнями законодавства звертайтесь до установ системи безоплатної правової допомоги:

  • Бердянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги –  м. Бердянськ, вул. Свободи, 115/Богуславського, 8,

тел. (06153) 4-89-43, скайп: berdyansk_center, ел.адреса:  [email protected]

  • Більмацьке бюро правової допомоги– смт Більмак, вул. Запорізька, 28-а,тел.: (06147) 2-20-74,  [email protected]

А також єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги:

0-800-213-103 (діє цілодобово і безкоштовно)