назад

Клієнтці допомогли оскаржити неправомірне стягнення заборгованості за кредитом

До Томашпільського місцевого центру звернулась Олена Іванівна (ім’я змінене), яка повідомила, що вона отримала постанову відділу державної виконавчої служби, згідно якої було відкрито виконавче провадження про стягнення з неї на користь АТ “Ідея Банк” заборгованості в сумі понад 55 тисяч гривень на підставі виконавчого напису, вчиненого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу.

Даний виконавчий напис вона вважає таким, що не підлягає виконанню, оскільки він вчинений безпідставно та всупереч вимог чинного законодавства.

Для складення процесуальних документів та  представництва інтересів пані Олени центр призначив адвоката — Панасюка Володимира Борисовича, який склав позовну заяву та направив її для розгляду судом. У ній просив визнати виконавчий напис нотаріуса таким, що не підлягає виконанню. Одночасно оформив заяву про забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі виконавчого документа, який оскаржується.

У своїх письмових поясненнях приватний нотаріус, що вчинив вищезазначений виконавчий напис, просив відмовити в задоволенні позову, оскільки вважав, що АТ «Ідея Банком» були подані всі необхідні документи для вчинення виконавчого напису, які в повному обсязі відповідають вимогам чинного законодавства та підтверджують безспірність заборгованості, а саме:

а) оригінал кредитного договору;

б) засвідчена стягувачем виписка з рахунку боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості.

У відзиві на позовну заяву, що надійшов від відповідача стверджувалося, що АТ «Ідея Банк» надав нотаріусу для вчинення виконавчого напису всі необхідні документи, які підтверджують безспірність заборгованості та які передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку та те, що Олена Іванівна була повідомлена про наявну у неї заборгованість згідно кредитного договору, їй раніше надсилалась банком вимога про усунення порушень кредитних зобов’язань з попередженням про можливість стягнення боргу, шляхом вчинення виконавчого напису нотаріусом або іншим способом. За клопотанням адвоката Панасюка В.Б. у відповідача було витребувано копію Угоди між клієнткою та АТ “Ідея Банк”.

У судовому засіданні клієнтка та її представник – адвокат Панасюк В.Б. підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити. Було наголошено, що оскаржуваний виконавчий напис вчинений нотаріусом після набрання законної сили постановою Київського апеляційного адміністративного суду  у справі № 826/20084/14, а укладена між АТ «Ідея Банк» та позивачкою Угода відкриття кредитної лінії та обслуговування кредитної картки, яка була надана нотаріусу для вчинення виконавчого напису, не посвідчена нотаріально, тому наявні підстави для визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, у зв’язку з недотриманням умов вчинення виконавчого напису щодо подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника.

Рішенням Крижопільського районного суду Вінницької області позов задоволено та визнано таким, що не підлягає виконанню, виконавчий напис  про стягнення з пані Олени  заборгованості в сумі 55494,36 грн.

Коментує справу адвокат системи БВПД  Володимир Борисович Панасюк:

Відповідно до статті 87 Закону для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 3.2 пункту 3 Глави 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 визначено, що безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів (далі – Перелік), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172.

Відповідно до пункту 1 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів провадиться стягнення заборгованості за нотаріально посвідченими договорами, що передбачають сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також право звернення стягнення на заставлене майно. Для одержання виконавчого напису у цьому випадку подаються: а) оригінал нотаріально посвідченого договору (договорів); б) документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов’язання.

Постановою Кабінету Міністрів України № 662 від 26.11.2014 року до Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів внесено зміни, зокрема доповнено пунктом 2 – Кредитні договори, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов’язаннями. Для одержання виконавчого напису за цим пунктом нотаріусу подаються: а) оригінал кредитного договору; б) засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 826/20084/14, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2017 року, визнано незаконною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України № 662 від 26 листопада 2014 року «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів», у тому числі в частині доповнення переліку після розділу «Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин” 2. Кредитні договори, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов’язаннями. Для одержання виконавчого напису додаються: а) оригінал кредитного договору; б) засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості. Постанова набрала законної сили з моменту проголошення.

Справа  № 134/83/21