назад

Клієнтці системи БПД Сумщини допомогли здійснити перерахунок пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи

До Сумського окружного адміністративного суду звернулася  адвокат Валентина Розторгуєва в інтересах клієнтки системи безоплатної правової допомоги з позовом про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області протиправними. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що клієнтка звернулася до управління із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку з втратою годувальника, відповідно до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але їй в цьому відмовили.

Листом відповідач повідомив, що рішенням відділу з питань перерахунків пенсій відмовлено в перерахунку пенсії у зв`язку з втратою годувальника, оскільки Постановою Кабінету Міністрів України від 26.062019 року № 543 внесено зміни до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року. Ці зміни стосуються, як зазначено в листі: «військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року». Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області стверджувало той факт, що у чоловіка позивачки на день смерті відсутня група інвалідності, отримана внаслідок участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби, тому підстав для проведення перерахунку відповідно до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» немає.

Однак адвокат вважає, що  положення  Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» можуть застосовуватися в тому числі і при призначенні чи перерахунку пенсії у зв’язку з втратою годувальника. Оскільки, згідно статті 59 Закону України  військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що дістали їх при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

У той же час відповідно до статті 54 цього Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Чоловік позивачки був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, захворювання та причина смерті чоловіка пов’язані з виконанням обов’язків – військової служби з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідними документами. Позивачка на даний час знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України як одержувач пенсії по втраті годувальника, призначеної у відповідності до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи».

Отже, враховуючи вищевказане, позивачці як члену сім’ї померлого військовослужбовця, який брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, пенсія у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи може призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов’язків військової служби або відповідно до статті 54 цього Закону. Тому є всі підстави для проведення громадянці перерахунку пенсії у зв’язку з втратою годувальника.

Cумський окружний адміністративний суд своїм рішенням постановив: позовну заяву громадянки до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити.