назад

Коли психологічне насильство руйнує життя…

Образи, приниження, переслідування… Що робити, коли терпіти вже немає сил, а кривдник руйнує твоє життя та мрії, посягає на особисту свободу? До Золочівського бюро правової допомоги звернулась молода жінка Юлія – по правовий захист від колишнього чоловіка-кривдника.

Юлія розірвала шлюб зі своїм чоловіком Ярославом у 2019 році. Причиною розірвання шлюбу були постійні сімейні конфлікти та тривале психологічне насильство з боку чоловіка. Відтак, жінка з двома дітьми переїхала від чоловіка до своїх батьків в інший населений пункт і гадала, що після розірвання шлюбу та зміни місця проживання нарешті зможе спокійно влаштовувати своє життя, виховувати дітей, працювати.

Втім, це не зупинило кривдника. Чоловік переслідував її за новим місцем роботи та проживання (у тому числі і вночі), погрожував фізично розправою, залякував, принижував та ображав у присутності дітей та інших людей.  Юлія неодноразово зверталась в поліцію про допомогу. Чоловіка притягували до адміністративної відповідальності та йому було винесено терміновий заборонний припис. Однак це не змінило поведінку Ярослава і він продовжував насильницькі дії щодо жінки.

Виснажена психологічно та фізично жінка, яка крім того, є особою з інвалідністю, звернулась до фахівців системи БПД з питанням можливості винесення щодо колишнього чоловіка обмежувального припису.

Працівниця Золочівського бюро правової допомоги Ольга Сагата пояснила пані Юлії, що вона має право на безоплатну вторинну правову допомогу, як особа, що потерпіла від домашнього насильства, та, оцінивши ситуацію, прийшла до висновку про необхідність термінового звернення до суду із заявою про видачу обмежувального припису. Відповідну заяву було подано до Золочівського районного суду Львівської області. Кривдник заперечував вчинення ним протиправних дій щодо своєї колишньої дружини, в судовому засіданні поводив себе зверхньо та зухвало.

Суд частково задовольнив заявлені вимоги: видав обмежувальний припис, яким заборонив колишньому чоловіку позивачки протягом трьох місяців:

  • наближатися на відстань менше 100 метрів до місця проживання постраждалої особи;
  • особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
  • вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою, або контактувати з нею через інші засоби зв`язку особисто і через третіх осіб.

Коментує начальниця Золочівського бюро правової допомоги Ольга Сагата

Видача обмежувального припису здійснюється шляхом ухвалення рішення суду у порядку окремого провадження. Заява про видачу обмежувального припису подається до суду за місцем проживання (перебування) особи, яка постраждала від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а якщо зазначена особа перебуває у закладі, що належить до загальних чи спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, – за місцезнаходженням цього закладу.

Слід наголосити, що за подання заяви про видачу обмежувального припису судовий збір не справляється.

Особливістю вказаної категорії справ є те, що суд розглядає справу про видачу обмежувального припису не пізніше 72 годин після надходження відповідної заяви до суду.

Рішення суду про видачу обмежувального припису підлягає негайному виконанню, а його оскарження не зупиняє його виконання.

Посилання на рішення суду по справі: https://reyestr.court.gov.ua/Review/91454356