назад

Коли співвласник не дає згоди на поділ майна

Зазвичай питання, що стосуються майна, яке перебуває в спільній частковій власності, вирішуються за взаємною згодою співвласників. Проте якщо співвласники не можуть дійти згоди, доводиться йти до суду. В таку ситуацію потрапив і клієнт Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Чоловік звернувся до Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з питанням про реєстрацію права власності на земельну ділянку, на якій розташований житловий будинок. Клієнт, який був співвласником житла, хотів належним чином оформити право власності на землю, на якій розташований будинок. А для цього йому необхідно було поділити житло на окремі об’єкти нерухомого майна. Проте інший співвласник брати участь у вирішенні питання відмовився, аргументуючи постійною зайнятістю.

Допомагати клієнтові в місцевому центрі доручили адвокатові Віталію Кравчуку. Він підготував позовну заяву до суду про виділення в натурі частки будинковолодіння зі спільної часткової власності та визнання за позивачем права власності на нерухоме майно.

У позові правозахисник вказав, що відповідно до частини першої статті 364 Цивільного кодексу України співвласник має право на виділення в натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. Адвокат також зазначив, що в цій ситуації технічно можливо виділити кожному співвласнику відокремлене приміщення з власним виходом, оскільки кожна із частин  будинку може функціонувати як окремий об’єкт нерухомого майна.

Старокостянтинівський  районний суд Хмельницької області, розглянувши справу №683/1375/20, 20 серпня 2020 року вирішив задовольнити позовні вимоги.

 

Роз’яснює адвокат Віталій Кравчук

Законодавством передбачено договірний порядок виділу частки нерухомого майна. Для цього співвласникам необхідно отримати висновок щодо технічної можливості виділу в натурі частки об’єкта нерухомого майна та звернутись до нотаріуса для укладення договору про виділення в натурі частки з об’єкта нерухомого майна. Укладення такого договору припиняє спільну часткову власність для особи, частка якої виділяється за цим договором.

Однак у цій ситуації клієнт не зміг дійти згоди з іншим співвласником, тому ми змушені були вирішувати питання в судовому порядку.

Тепер на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, для мого клієнта право спільної часткової власності на житловий будинок припинено. Фактично він набув права власності на окремий об’єкт нерухомого майна, який підлягає державній реєстрації у  встановленому законом порядку, а відтак може належним чином оформити право власності й на земельну ділянку.