назад

Краса вимагає жертв. Та чи варто це свободи?

17-річна Марина вирішила пофарбувати волосся в рожевий колір. За порадою звернулась до мами. Але та була категорично проти і заборонила дочці фарбуватися. Зневірившись умовити маму, дівчина зважилась на відчайдушний крок. Прагнучи довести свою самостійність, спробувати щось нове, привернути до себе увагу однолітків, Марина вирішила самостійно пофарбувати волосся. Вона пішла в найближчий магазин косметики та поцупила фарбу для волосся, разом з якою прихопила туш для вій та помаду.

Марина сподівалась наступного дня бути найгарнішою в класі та сталось зовсім інакше. Виходячи з магазину, вона привернула увагу охоронця. Дівчина розгубилась, злякалась та відразу зізналась, що викрала косметику.

За фактом вчиненої крадіжки слідчі розпочали кримінальне провадження за ч. 1 ст. 185 Кримінального кодексу України. Санкції статті передбачають як штраф чи виправні роботи, так і покарання у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років.

Марина раніше не притягалась до кримінальної відповідальності, кримінальний проступок вчинила вперше, свою вину визнала повністю, у вчиненому розкаялась. Тому ювенальний прокурор запропонував дівчині та її матері взяти участь у програмі відновлення для неповнолітніх, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення. Представник потерпілої сторони також надав згоду на участь у цій програмі. Тож прокурор направив інформацію про правову кваліфікацію кримінального правопорушення та заяви сторін на участь у програмі до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях.

Того ж дня Регіональний центр видав доручення адвокату-посереднику на проведення медіації та звернувся до психолога з проханням зустрітися з неповнолітньою дівчиною для складення психологічного портрету та обрання заходів ресоціалізації, до яких її можливо залучити та які сприятимуть корекції її поведінки.

 Марина не завжди вміє прорахувати варіанти вирішення проблемних ситуацій. Вона схильна до проявів ризикованої поведінки, в несподіваних ситуаціях – до емоційних імпульсивних вчинків. Але дівчтна проявляє розуміння та глибоке усвідомлення проступку, усвідомлює рівень заподіяної шкоди. Тож вона потребує більш тривалих занять з психологом для виявлення та усвідомлення власних потреб та визначення конструктивних шляхів їх вирішення, – розповіла психолог Наталя Заїкіна.

Під час спільної зустрічі адвоката-посередника зі сторонами представник потерпілого розповів про власні переживання та збитки внаслідок скоєної крадіжки. Мама Марина сказала, що цього ж дня компенсує збитки та внесе необхідну суму – 716 грн. в касу магазину. Жінка дуже зраділа, коли дізналася що її дочка займатиметься з психологом.

Кошти магазину повернули. Марина почала відвідувати заняття психологом. Дівчина з відповідальністю поставилася до занять, ретельно виконувала необхідні завдання, які проводились відповідно до плану соціальної реабілітації. Вона цілком усвідомила наслідок імпульсивно прийнятого рішення, ступінь особистої відповідальності за ризиковану поведінку. Корекційна робота сприяла соціальній адаптації Марини, покращила стосунки між мамою та донькою.

Марина повністю виконала заходи, передбачені угодою про застосування програми відновлення, тож Регіональний центр направив до прокуратури інформацію про успішне проходження неповнолітньою програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення. Враховуючи результати участі у цій програмі, суд звільнив неповнолітню дівчину від кримінальної відповідальності.