назад

Куди звертатися жінкам у разі дискримінації та насильства за ознакою статі

5 листопада щорічно відзначається Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок (англ. International Day for the Elimination of Violence against Women), проголошений 17 грудня 1999 року Генеральною Асамблеєю ООН з метою підвищення обізнаності широкої громадськості про системне насильство проти жінок всього світу.

Тому у черговому випуску щотижневої передачі «Право знати» на Українському радіо.Херсон, який вийшов у ефір 28 листопада, заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко розповіла слухачам, куди звертатися жінкам у разі дискримінації та/або насильства за ознакою статі.

Завантажити аудіозапис радіоефіру

Стаття 24 Конституції України закріплює рівність прав жінки та чоловіка.

Статтею 14 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» (від 06.09.2012) визначено, що особа, яка вважає, що стосовно неї виникла дискримінація, має право звернутися із скаргою до державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та/або до суду в порядку, визначеному законом.

Реалізація зазначеного права не може бути підставою для упередженого ставлення, а також не може спричиняти жодних негативних наслідків для особи, яка скористалася таким правом, та інших осіб.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» особи, винні в порушенні вимог законодавства про запобігання та протидію дискримінації, несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність.

 Куди звертатися за захистом порушених прав?

  1. До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Статтею 9 Закону України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» (від 08.09.2005) передбачено, що Уповноважений Верховної Ради України з прав людини: у рамках здійснення контролю за додержанням прав та свобод людини і громадянина здійснює контроль за дотриманням рівних прав та можливостей жінок і чоловіків; розглядає звернення про випадки дискримінації за ознакою статі та насильства за ознакою статі;у щорічній доповіді висвітлює питання дотримання рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та насильства за ознакою статі. Зокрема, можна звернутися за телефоном 0 800 50 17 20.
  2. До органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.У їх складі визначаються уповноважені особи (координатори), на яких покладено функції щодо забезпечення рівності прав і можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі, у межах своїх повноважень організовують роботу відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в напрямі: розгляду та аналізу звернень громадян з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, а також з питань вчинення насильства за ознакою статі, вивчення причин, що його зумовлюють, та повідомлення про них правоохоронним органам згідно із законодавством.
  3. До органів національної поліції.Якщо особа постраждала від насильства за ознакою статі або іншого кримінального правопорушення, то необхідно звернутися до поліції. Телефонуйте 102.
  4. До суду.Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Також особа має право на відшкодування матеріальної шкоди та моральної шкоди, завданих їй унаслідок дискримінації за ознакою статі, тому з відповідним позовом може також звернутися до суду.
  5. Телефонуватина відповідні «гарячі лінії»:
  • Національну «гарячу лінію» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації  0 800 500 335 або короткий номер з мобільного 116 123 (у будні з 12.00 о 16.00). Якщо необхідна відповідна консультація та алгоритм подальших дій;
  • державний кол-центр з питань запобігання домашньому насильству 15 47;
  • урядову «гаряча лінія» 15-45.
  • До центрів безоплатної вторинної правової допомоги.Не слід забувати і про юридичний супровід. Безкоштовну юридичну консультацію можна отримати за номером телефону 0 800 213 103(цілодобово, безкоштовно). Крім того, категоріям осіб, які визначені у статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», надається безкоштовна вторинна правова допомога (захист, складення документів процесуального характеру та представництво інтересів осіб).