назад

Купили квартиру та отримали у спадщину величезні комунальні борги попередніх власників? Вихід є!

Це довела юристка Жовтоводського бюро правової допомоги Криворізького місцевого центру з надання БВПД Катерина Козенко.

Бувають випадки, коли люди після придбання нерухомості – квартири або будинку, раптово з’ясовують, що попередні власники залишили їм «у спадок» непогашені борги за комунальні послуги. Така неприємність сталася й з пенсіонеркою Дариною Петрівною.

Як новий власник квартири літня жінка  звернулася до місцевого управління праці та  соціального захисту населення з питанням про призначення житлової субсидії. Але отримала відмову через заборгованість по сплаті за житлово-комунальні послуги. Сума боргу неприємно вразила – понад 16,6 тис. грн. Розуміючи, що їй необхідна допомога юриста, Дарина Петрівна для захисту своїх прав вирішила звернутися до Жовтоводського бюро правової допомоги Криворізького місцевого центру з надання БВПД.

«Чужий борг заважав Дарині Петрівні отримати субсидію, і тим самим покращити матеріальне становище при мізерній пенсії», – говорить юристка Жовтоводського бюро правової допомоги Катерина Козенко.

Оскільки пані Дарина була малозабезпеченою особою та  її дохід не перевищував два прожиткові мінімуми, вона мала право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги. Фахівчиня бюро склала позов до суду про захист прав споживачів, у якому просила зобов’язати підприємство теплових мереж виключити  з особового рахунку Дарини Петрівни заборгованість попередніх власників.

«Чинним законодавством не передбачено обов`язку покупця квартири сплачувати борги попередніх її власників за отримані ними раніше житлово-комунальні послуги, якщо це прямо не оговорено в договорі купівлі-продажу. У договорі купівлі-продажу квартири пані Дарини такої умови зазначено не було. Це означає, що вона не має сплачувати борги тих людей, які до неї мешкали в квартирі і користувались житлово-комунальними послугами», – коментує Катерина Козенко.

Свою правову позицію юристка обґрунтувала так:

Законом України «Про житлово-комунальні послуги» визначено обов’язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги в строки, встановлені договором надання житлово-комунальних послуг. Це є зобов’язальними відносинами. У разі, якщо власник житла не сплачує вчасно за спожиті комунальні послуги, він автоматично стає боржником, і відповідно постачальник послуги має право вимагати від боржника виконання свого обов’язку.

Цивільним законодавством України чітко визначено, що зобов’язання має виконуватися належним чином та належними сторонами, тобто боржник має виконати свій обов’язок особисто, якщо інше не передбачено.

Відповідно до Цивільного кодексу України, споживачі зобов’язані оплачувати житлово-комунальні послуги тільки, якщо вони фактично користувалися ними.

Не зважаючи на правову позицію фахівчині системи безоплатної правової допомоги, рішенням місцевого суду було відмовлено в задоволенні позовних вимог. На рішення суду першої інстанції було подано апеляційну скаргу. Апеляційний суд постановив задовольнити апеляційну скаргу пані Дарини та зобов’язав підприємство теплових мереж виключити заборгованість попередніх власників з її особового рахунку.

«Пройшовши непростий шлях щодо захисту прав пані Дарини, ми врешті-решт відновили справедливість. Відтепер борги попередніх власників більше не заважатимуть жінці отримувати субсидію», – зазначає Катерина Козенко.

Посилання на рішення суду першої інстанції https://reyestr.court.gov.ua/Review/98418727

Посилання на рішення апеляційної інстанції https://reyestr.court.gov.ua/Review/101204153