назад

Лічильник природного газу – за чий рахунок встановлюється

Визначити фактичне споживання природного газу в окремій квартирі неможливо, якщо встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу. Через це окремому споживачу надлишково нараховується абонентська плата за використаний природний газ. Розв’язати таку ситуацію можна встановленням індивідуального лічильника газу. Але за чий рахунок? Успішно завершив одну з таких справ на користь клієнтки начальник Лозівського бюро правової допомоги Первомайського місцевого центру з надання БВПД Михайло Демченко.

Клієнтка бюро вважала, що забезпечити комерційний облік природного газу їй зобов’язане газорозподільне підприємство – акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної системи «Харківгаз» (ПАТ «Харківгаз»). Жінка спочатку звернулась до його відділення з відповідною заявою про забезпечення та встановлення індивідуального лічильника газу за рахунок ПАТ «Харківгаз». Але своїм листом акціонерне товариство повідомило жінку, що фінансування робіт зі встановлення індивідуальних лічильників газу в кожній квартирі будинку, в якому вона мешкає, не передбачено. Натомість запропоновано врегулювати з ПАТ «Харківгаз» відносини, установивши вузол обліку природного газу власним коштом.

Михайло Демченко, вивчивши матеріали справи, дійшов висновку, що дії ПАТ «Харківгаз» суперечать нормам Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Крім того, порушені права клієнтки, оскільки вона як споживач сплачувала за газопостачання за встановленими тарифами. Відповідно до положень постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, тарифами передбачені витрати на встановлення лічильників газу, у тому числі індивідуальних. Отже, відповідач зобов’язаний надавати послуги, які були оплачені, та відповідно до зазначеного Закону забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах, у яких газ використовується тільки для приготування їжі.

Відмова ПАТ «Харківгаз» у встановленні індивідуального лічильника прямо суперечить вимогам законодавства та порушує права клієнтки, – підкреслив юрист.

Оскільки досудового врегулювання порушеного питання не відбулось, після проведеного аналізу наявних обставин та правових норм Михайло Демченко склав позовну заяву про визнання права на забезпечення та встановлення індивідуального газового лічильника та зобов’язання вчинити певні дії.

Судом першої інстанції ухвалено рішення http://reyestr.court.gov.ua/Review/83812664 на користь клієнтки про задоволення позову в повному обсязі.

Не погодившись із рішенням, відповідач по справі подав апеляційну скаргу. Юрист системи надання безоплатної правової допомоги невідкладно склав відзив на неї. Апеляційний суд погодився з наведеними аргументами, залишивши рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу ПАТ «Харківгаз» без задоволення http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/86131748

На підставі рішення, яке набрало законної сили, позивач отримав виконавчий лист і передав до відділу виконавчої служби для примусового виконання.

Таким чином, завдяки діям фахівця системи надання безоплатної правової допомоги захищені права клієнтки як споживача та визнано за нею право на забезпечення та встановлення індивідуального газового лічильника за рахунок ПАТ «Харківгаз».

Коментує начальник відділу «Лозівське бюро правової допомоги» Первомайського місцевого центру з надання БВПД Михайло Демченко:

ПАТ «Харківгаз» є суб’єктом господарювання, що здійснює розподіл природного газу. Згідно зі структурою тарифу для споживачів на послуги розподілу природного газу ПАТ «Харківгаз» на момент виникнення спірних відносин, до тарифу закладається встановлення квартирних лічильників газу.

Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» визначено, що фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється, зокрема за рахунок коштів суб’єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території. Газорозподільні підприємства зобов’язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах і приватних будинках, в яких газ використовується для підігрівання води та приготування їжі, тобто покладено на ПАТ «Харківгаз».

Відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів», держава:

  • забезпечує споживачам захист їх прав;
  • надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб;
  • гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров’я та життєдіяльності.

Відповідно до зазначеного Закону права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо виконавець послуги нав’язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, порушується принцип рівності сторін договору, ціна продукції визначена неналежним чином.

Згідно з частиною першою статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2500 затверджено Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам, відповідно до якого цей договір є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу. Умови договору однакові для всіх споживачів України.

Оскільки споживач сплачував за газопостачання за встановленими тарифами, в яких були передбачені витрати на встановлення лічильників газу, у тому числі індивідуальних, то відповідач зобов’язаний надавати послуги, які були оплачені.