назад

Львівщина: правові засади оренди землі

В Україні триває земельна реформа. Питання оренди землі – одне з найчастіших, що виникає у землевласників, орендарів та потенційних покупців земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Володіння і користування земельною ділянкою, відповідно до чинного законодавства, здійснюється, зокрема, шляхом надання її в оренду. Про правові засади оренди землі роз’яснює фахівець Новороздільського бюро правової допомоги Олена Городицька.

  • Пані Олено, розкажіть, що таке оренда землі.
  • Оренда землі – це строкове платне володіння та користування земельною ділянкою, яке засноване на договорі оренди. Доволі часто договір оренди підписується сторонами, але не реєструється в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. А тому звертаю увагу на те, що правочин, який підлягає державній реєстрації, вважається вчиненим з моменту її проведення. Отже, договір оренди земельної ділянки буде вважатися вчиненим після проведення державної реєстрації права оренди і початок перебігу строку оренди буде припадати на дату її державної реєстрації.
  • Які земельні ділянки можуть надаватися в оренду?
  • Закон України «Про оренду землі» вказує, що в оренду можуть надаватися земельні ділянки, які перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності. Так, у користування можна надати земельну ділянку для особистого селянського господарства, для ведення фермерського господарства, для будівництва та обслуговування житлового будинку. Важливим є і те, що може бути надана в оренду земельна ділянка, на якій розміщені, скажімо, господарські споруди чи будівлі.
  • Чи є обмеження щодо передачі в оренду земельних ділянок?
  • Так, відповідно до Земельного кодексу України не підлягають передачі в оренду земельні ділянки, штучно створені у межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, розташованих у прибережній захисній смузі водних об’єктів, крім випадків, передбачених законом.
  • Хто ж може бути орендарем за договором оренди земельної ділянки?
  • Орендарями земельних ділянок, згідно із Законом «Про оренду землі”, можуть бути:

а) районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом;

б) сільські, селищні, міські, районні та обласні ради, Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом;

в) громадяни і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, міжнародні об’єднання та організації, а також іноземні держави.