назад

Львівщина: захист трудових прав та гарантій учасника бойових дій

Кожен, хто працює, часом задумується про відпустку: влітку, на свята або й просто посеред буднів. Законодавством України чітко встановлені види відпусток, на які мають право працюючі особи. Разом з тим є категорія осіб, яким передбачена додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік – це учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, особи з інвалідністю внаслідок війни.

Пан Павло звернувся у Золочівське бюро правової допомоги з питанням можливості отримання грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій. Чоловік проходив військову службу за контрактом з 2016 року по 2018 рік. 01.12.2016 року отримав посвідчення учасника бойових.

«З настанням особливого періоду законом було обмежено види відпусток, які можуть надаватися військовослужбовцям в особливий період, серед яких і додаткова відпустка як учаснику бойових дій. А тому фактично з 2016 по 2018 роки у мене накопичилось по 14 днів такої відпустки за кожен рік військової служби, загалом – 42 дні. І ці дні невикористаної відпустки як учаснику бойових дій мали б бути мені компенсовані у грошовій формі при звільненні з військової служби», – розповів пан Павло.

Однак звернувшись із зверненням до Військової частини про виплату грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, чоловік отримали відмову в такій виплаті.

Начальниця Золочівського бюро правової допомоги Ольга Сагата пояснила пану Павлу, що він як  особа, на яку поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, має право на безоплатну вторинну правову допомогу, та, проаналізувавши практику Великої Палати Верховного Суду, прийшла до висновку про необхідність визнання протиправною бездіяльності військової частини та зобов’язання її вчинити дії.

Позовну заяву подано до Львівського окружного адміністративного суду. Суд задовольнив заявлені вимоги в повному обсязі: визнав протиправною бездіяльність Військової частини щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації за додаткову відпустку як учаснику бойових дій за період з 2016 року по 2018 рік, та зобов’язав військову частину нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду було залишено без змін і після розгляду апеляційної скарги військової частини – пан Павло отримав належну йому як учаснику бойових дій грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки.

Коментує юрист  Золочівського бюро правової допомоги Ольга Сагата:

  • Коли військовослужбовець – учасник бойових дій має отримати грошову компенсацію?

Виплата провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Рекомендуємо при звільненні написати рапорт на виплату такої компенсації та обов’язково зробити собі копію рапорту з вхідним номером. У разі, якщо військова частина не приймає такий рапорт, його можна відправити листом з описом вкладення через відділення Укрпошти.

  • Які документи необхідні для складання адміністративного позову?

Для складання обґрунтованого позову необхідно мати такий перелік документів:

– лист військової частини, з якого буде вбачаться, що вам відмовлено в нарахування та виплати належної грошової компенсації відпустки, що є підставою для звернення до суду за захистом своїх законних прав та інтересів;

– копії довідок про грошове забезпечення та інші доходів, видані військовою частиною, з яких буде вбачаться, що вам дійсно не виплатили належну грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку;

– копія витягу з наказу про виключення із списків військової частини;

– копія військового квитка;

– копія паспорта;

– копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;

– копія посвідчення учасника бойових дій.

  • У який строк має бути подане  звернення до адміністративного суду?

Важливим чинником в разі виникнення спору при невиплаті компенсації є те, що право на отримання таких виплат не обмежується будь-яким строком позовної давності.

Довідково: справа №1.380.2019.007053

https://reyestr.court.gov.ua/Review/87198137