Довгих 10 років адвокат системи БПД Петро Гребенюк йшов до виправдувального вироку відносно одесита Олександра, якого притягнули до кримінальної відповідальності за умисне вбивство та розбій.
У 2013 році Регіональний центр з надання БВПД в Одеській області призначив захисником Олександра адвоката системи безоплатної правової допомоги Петра Гребенюка. Завдяки професійній роботі адвоката, в суді було доведено невинуватість клієнта та отримано виправдувальний вирок.
Коли я прийшов до пана Олександра в СІЗО перший раз, то переді мною була зневірена в справедливість людина. Він зразу мені сказав, що нікого не вбивав і взагалі в квартирі вбитої ніколи не був, що його під тортурами і погрозами змусили зізнатися у вбивстві і розбої, до яких він не причетний…Олександр є будистом, а його віра забороняє вбивати навіть муху”, – зазначив Петро Гребенюк.
Взявшись за справу, він почав боротися за законність і справедливість, подавши більше 100 скарг прокурорам усіх рівнів, до судів, вищим посадовим особам держави. Захисник був на особистих прийомах у 8 прокурорів області, які обіцяли розібратися і прийняти законне рішення.
У кримінальній справі не було жодного законного доказу причетності пана Олександра до вбивства і розбою, а також свідків, які б щось бачили, не було записів камер відеоспостереження. Ніяких інших слідів, які міг би залишити Олександр, жодного речового доказу. Про алібі чоловіка ніхто не питав, а воно дійсно було, і якби його перевірили, Олександр незаконно не знаходився б в СІЗО довгих 5 років, 8 місяців і 16 днів. У справі проведено 25 різних експертиз, жодна з яких не свідчить про причетність чоловіка до вбивства”, – розповідає адвокат.
В результаті роботи адвоката, відносно оперативних співробітників поліції, які застосували незаконні методи дізнання і слідства, за ухвалою колегії суддів апеляційного суду було заведено 2 кримінальних провадження, але досудове розслідування у цих справах звелося до допиту Олександра як свідка, тобто Олександр був визнаний тільки свідком в застосуванні до нього самого тортур в міліції. Процесуальний керівник слідчого районної прокуратури сидів за сусіднім столом в кабінеті слідчого прокуратури, звідси і така низька якість слідства, яке ні до чого не привело і кримінальні провадження були закриті без проведення усіх необхідних слідчих дій. Недаремно слідство було виведено з органів прокуратури.
Неодноразово адвокат Петро Гребенюк подавав клопотання про зміну запобіжного заходу, але отримував відмову. Захисника потерпіла сторона звинувачувала у штучному затягуванні судового процесу та подавала скаргу до КДКА. Але дисциплінарне провадження не було відкрите – всі дії адвоката були законними.
Як відомо, в Україні діє презумпція невинуватості, тобто ніхто не може бути підданий кримінальному покаранню, доки його вину не буде доведено в законному порядку. Водночас обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а будь-які сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Так, протягом розгляду справи в суді адвокат системи БПД Петро Гребенюк довів, що докази, надані стороною обвинувачення є недопустимими, оскільки здобуті внаслідок порушення вимог закону.
Олександр виправданий судом як особа, яка не має жодного відношення до вбивства і розбою.
Кримінальна справа №520/595/15-к