назад
13.05.22

Майже 10 років кримінальної справи та більше 5 років за ґратами за нескоєний злочин. Адвокат системи БПД Одещини у боротьбі за справедливість добився виправдувального вироку

Довгих 10 років адвокат системи БПД Петро Гребенюк йшов до виправдувального вироку відносно одесита Олександра, якого притягнули до кримінальної відповідальності за умисне вбивство та розбій.

У 2013 році Регіональний центр з надання БВПД в Одеській області призначив захисником Олександра адвоката системи безоплатної правової допомоги Петра Гребенюка. Завдяки професійній роботі адвоката, в суді було доведено невинуватість клієнта та отримано виправдувальний вирок.

Коли я прийшов до пана Олександра в СІЗО перший раз, то переді мною була зневірена в справедливість людина. Він зразу мені сказав, що нікого не вбивав і взагалі в квартирі вбитої ніколи не був, що його під тортурами і погрозами змусили зізнатися у вбивстві і розбої, до яких він не причетний…Олександр є будистом, а його віра забороняє вбивати навіть муху”, – зазначив Петро Гребенюк.

Взявшись за справу, він почав боротися за законність і справедливість, подавши більше 100 скарг прокурорам усіх рівнів, до судів, вищим посадовим особам держави. Захисник був на особистих прийомах у 8 прокурорів області, які обіцяли розібратися і прийняти законне рішення.

У кримінальній справі не було жодного законного доказу причетності пана Олександра до вбивства і розбою, а також свідків, які б щось бачили, не було записів камер відеоспостереження. Ніяких інших слідів, які міг би залишити Олександр, жодного речового доказу. Про алібі чоловіка ніхто не питав, а воно дійсно було, і якби його перевірили, Олександр незаконно не знаходився б в СІЗО довгих 5 років, 8 місяців і 16 днів. У справі проведено 25 різних експертиз, жодна з яких не свідчить про причетність чоловіка до вбивства”, – розповідає адвокат.

В результаті роботи адвоката, відносно оперативних співробітників поліції, які застосували незаконні методи дізнання і слідства, за ухвалою колегії суддів апеляційного суду було заведено 2 кримінальних провадження, але досудове розслідування у цих справах звелося до допиту Олександра як свідка, тобто Олександр був визнаний тільки свідком в застосуванні до нього самого тортур в міліції. Процесуальний керівник слідчого районної прокуратури сидів за сусіднім столом в кабінеті слідчого прокуратури, звідси і така низька якість слідства, яке ні до чого не привело і кримінальні провадження були закриті без проведення усіх необхідних слідчих дій. Недаремно слідство було виведено з органів прокуратури.

Неодноразово адвокат Петро Гребенюк подавав клопотання про зміну запобіжного заходу, але отримував відмову. Захисника потерпіла сторона звинувачувала у штучному затягуванні судового процесу та подавала скаргу до КДКА. Але дисциплінарне провадження не було відкрите – всі дії адвоката були законними.

Як відомо, в Україні діє презумпція невинуватості, тобто ніхто не може бути підданий кримінальному покаранню, доки його вину не буде доведено в законному порядку. Водночас обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а будь-які сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Так, протягом розгляду справи в суді адвокат системи БПД Петро Гребенюк довів, що докази, надані стороною обвинувачення є недопустимими, оскільки здобуті внаслідок порушення вимог закону.

Олександр виправданий судом як особа, яка не має жодного відношення до вбивства і розбою.

Кримінальна справа №520/595/15-к