назад

Майже «кайдашева» історія, або як на Рівненщині фахівець системи БПД допоміг пенсіонеру повернути самовільно захоплену сусідом земельну ділянку

Так вже повелося, що періодично між землевласниками виникають суперечки через випадки самовільного зайняття земельних ділянок.

Земельний Кодекс України захищає власників землі, оскільки самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Проте, такий факт у суді має ґрунтуватись на беззаперечних доказах того, що земельна ділянка використовується самовільно іншою особою.

Ця історія про те, як односельчанин самовільно використовував земельну ділянку (пай)  літнього подружжя.

Пан Степан (ім’я змінене) звернувся за допомогою до Рокитнівського бюро правової допомоги, оскільки він з дружиною є пенсіонерами, людьми похилого віку та не мають коштів на приватного адвоката, з проблемою, що його земельну ділянку (пай), яка їм необхідна для ведення особистого підсобного господарства, самовільно використовує односельчанин. Дана земельна ділянка  належить пану Степану, підтвердженням цього факту є Державний акт на право власності на земельну ділянку.

За фактом самовільного зайняття земельної ділянки спеціалістами Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства. За результатами перевірки  виявлено, що односельчанин самовільно зайняв частину земельної ділянки площею 0,40 га. Порушника притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.53-1 КУпАП  – накладено штраф в розмірі 170 грн. та розраховано розмір шкоди, заподіяної  пану Степану внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, яка становить 560,70 грн. Також порушнику було видано припис на усунення виявленого порушення.

Однак, даний припис не було виконано. На неодноразові звернення пана Степана, «загарбник» не реагував, а надалі обробляв земельну ділянку для власних потреб.

За справу взявся головний спеціаліст Рокитнівского бюро правової допомоги Ігор Богданець, який  підготував позовну заяву про звільнення самовільно занятої земельної ділянки. У заяві він просив зобов’язати односельчанина пана Степана звільнити та привести до стану, придатного для використання за цільовим призначенням, земельну ділянку площею 0,40 га, яка належить літній подружній парі.

Рокитнівський районний суд Рівненської області позовну заяву задовольнив повністю, тим самим, захистив право пенсіонера на безперешкодне користування власною земельною ділянкою.

Коментує юрист Рокитнівського бюро правової допомоги Сарненського МЦ з надання БВПД  Ігор Богданець:

Що таке самовільне зайняття земельної ділянки?

  • Відповідно до Закону України «Про державний контроль з використанням та охороною земель», самовільне заняття земельної ділянки – це дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними. Іншими слова, особа в такій ситуації немає ніяких правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а користується нею на правах власника. Звичайно, що такі дії є неправомірними та тягнуть передбачену законодавством відповідальність.

Як захистити свої права  власнику земельної  ділянку у випадку самовільного її зайняття іншими особами?

  • Стаття 41 Конституції України говорить нам про те, що право приватної власності є непорушним. Непорушність права власності задекларована також статтею 321 ЦК України.Відповідно до статті 90 ЗК України, власники земельних ділянок мають право самостійно господарювати на землі, а також на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом. Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом. Також, згідно з ст.391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.Частиною 2 статті 152 ЗК України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. На підставі ст.212 ЗК України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок в придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.  Тож, для захисту своїх прав законні власники  земельних ділянок мають звертатися до суду.

Яка відповідальність, передбачена чинним законодавством за самовільне зайняття земельної ділянки?

  • Самовільне зайняття земельної ділянки – це неправомірні дії, які порушують права законного власника. Тому чинне законодавство України передбачає за них, як адміністративну, так і кримінальну відповідальність.