назад

Мамі загиблого Героя допомогли з пенсією

Адвокат Оксана Буряк, яка співпрацює з системою БПД, допомогла матері загиблого військовослужбовця домогтися перерахунку та виплати пенсії з усіма видами надбавок та премій.

До Чернівецького місцевого центру з надання БВПД звернулася чернівчанка – пані Світлана. Вона розповіла, що у 2014 році її син –  оперативний співробітник Центру спеціальних операцій “Альфа” Служби безпеки України загинув під час військових дій в зоні проведення АТО. Того ж року їй надали статус члена сім’ї військовослужбовця, як матері загиблого. У 2017 році жінку перевели з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника у розмірі 70% грошового забезпечення її сина.

Пані Світлана дізналась, що з 5 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду Києва у справі про перелік видів грошового забезпечення, які обов`язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення та які в подальшому повинен враховувати Пенсійний фонд під час обчислення пенсії та проведення її перерахунку.

Отже, як пояснили пані Світлані у центрі правової допомоги, з дня набрання чинності цього судового рішення у неї виникли підстави для перерахунку пенсій з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення її загиблого сина.

Клієнтка звернулася із заявою до Пенсійного фонду про перерахунок пенсії в разі втрати годувальника, однак їй відмовили. Адвокат Оксана Буряк, яку Чернівецький місцевий центр з надання БВПД призначив допомогти пані Світлані, вважає таку відмову протиправною і такою, що порушує Конституцію України та пенсійне законодавство України.

Правчиня звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовною заявою. Завдяки професійним діям адвоката та зібраних доказів по справі, суд задовольнив позов пані Світлани сповна і зобов’язав Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату позивачці пенсії з 1 квітня 2019 року на підставі поданої Управлінням СБУ у Чернівецькій області довідки про розмір грошового забезпечення сина з врахуванням усіх наданих йому видів надбавок та премій.

Коментує адвокат Оксана Буряк, яка співпрацює з системою БПД:

– Хто має право на пенсію у разі втрати годувальника?

Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, які перебували на їх утриманні. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

– Коли проводиться перерахунок пенсії?

Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок, або у зв`язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

– Що може бути підставою для перерахунку раніше призначених пенсій?

Такою підставою може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють Пенсійний фонд України.

Відтак, уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний термін після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один із видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Далі Пенсійний фонд протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подає до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

     Справа № 600/1412/20-а