назад

Мільйон гривень моральної шкоди допомогла відшкодувати юристка БПД на Харківщині

Той вересневий день 2018 року розділив життя Марини та її 14-річного сина на до і після. На Привокзальній площі у Харкові два молодика жорстоко побили її чоловіка та забрали мобільний телефон та гроші. Того ж дня 44-річний чоловік  помер у лікарні.

Саме з того жахливого дня почала свою розповідь Марина, коли прийшла до Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Два молодика, один з яких на той момент був ще неповнолітнім, зустріли її чоловіка Максима біля вокзалу у Харкові. Один з них покликав чоловіка поговорити та ніби ненароком відтіснив у темніше місце, подалі від перехожих.

Там до них підійшов другий молодик та раптово вдарив чоловіка кулаком у голову. Від сильного удару Максим впав на землю. Молодики витягли з кишені чоловіка 3 тис. грн та мобільний телефон Xiaomi вартістю 3,1 тис. грн. Але цього їм виявилося замало. Вони почали бити чоловіка, який лежав на землі, ногами по голові. Припинили лише тоді, коли той втратив свідомість.

Чоловік був доставлений до лікарні, де за кілька годин помер внаслідок важкої черепно-мозкової травми з внутрішньочерепними крововиливами, переломом кісток черепу і забієм головного мозку.

Молодиків затримали. Вироком суду у травні 2020 року їх засуджено за напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний з насиллям, небезпечним для життя особи, яка зазнала нападу розбій, вчинений за попередньою змовою групою осіб, поєднаний із заподіянням тяжких тілесних ушкоджень, та за умисне заподіяння тілесних ушкоджень, що спричинило смерть потерпілого. Кожному з них призначили покарання – 8 років позбавлення волі.

Дружину померлого чоловіка було визнано потерпілою у кримінальному провадженні, що дало Марині підстави для вимоги про відшкодування моральної шкоди винними особами. Саме з цим питанням жінка звернулася до системи безоплатної правової допомоги. Надавати клієнтці безоплатну вторинну правову допомогу була уповноважена юристка Харківського місцевого центру з надання БВПД Анастасія Макеєва.

«Злочином може бути завдано як матеріальної, так і моральної шкоди. Доволі часто до злочинця застосовується лише кримінальне покарання, а цивільна відповідальність залишається поза увагою, хоча для потерпілого дуже важливим є відшкодування цієї шкоди», – говорить Анастасія Макеєва.

Фахівчиня склала позов про стягнення моральної шкоди з осіб, які були притягнуті до кримінальної відповідальності за скоєний злочин. Сума позову – один мільйон гривень.

«Позовні вимоги були обґрунтовані тим, що внаслідок вчиненого злочину Марині були завдані глибокі та тривалі душевні та моральні страждання. Жінка зазнала непоправної втрати рідної людини – чоловіка, батька її дитини, який був годувальником у сім`ї, та міг би бути опорою в подальшому житті, що неможливо компенсувати у бідь-який спосіб. Смерть чоловіка назавжди змінила життя її сім`ї», – зазначає Анастасія Макеєва.

У позові юристка обґрунтовала причинно-наслідковий зв’язок між злочинними діями та моральною шкодою, характер та обсяг завданих моральних страждань і втрат немайнового характеру. Вона посилалась на те, що винні у скоєні злочину завдану шкоду добровільно не відшкодували.

Рішенням суду від 21 грудня 2021 року позовні вимоги були задоволені у повному обсязі та з обох винних у злочині осіб стягнуто солідарно на користь клієнтки Харківського місцевого центру моральну шкоду в розмірі 1 млн грн. Судовий збір у розмірі 10 тис. грн, що становить 1% від стягнутої суми, стягнутий з відповідачів на користь держави в рівних частка, по 5 тис. грн.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/102088321