назад

На Чемеровеччині РДА передала земельну ділянку у власність одразу двом громадянам. Адвокат допоміг відновити справедливість

Про те, що земельна ділянка належить не лише йому, клієнт Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги дізнався, коли в березні 2019 року звернувся до кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області для отримання витягу. Як з’ясувалося, земельна ділянка з відповідним кадастровим номером в системі Укрдержреєстру числиться за іншою особою.

У місцевому центрі взялися відновити справедливість. Захищати інтереси чоловіка доручили адвокатові Олегу Полігову.

Право власності клієнта місцевого центру на земельну ділянку, надану йому для ведення особистого селянського господарства, посвідчено державним актом від 10.05.2012 р. Утім, відповідно до державного акта на право власності від 14.08.2012 р., та ж земельна ділянка належить також іншій особі. Тобто двом громадянам видані державні акти на право власності на одну й ту ж земельну ділянку.

Адвокат Олег Полігов, долучаючись до справи, яка вже перебувала в суді, у позовній заяві про уточнення позовних вимог зазначив, що державний акт про право власності на земельну ділянку видано іншій особі набагато пізніше, ніж його клієнту. При цьому були порушені права позивача щодо володіння, користування та розпорядження належною йому земельною ділянкою. Отже акт необхідно визнати недійсним. Позаяк жінка, яка отримала державний акт про право власності на земельну ділянку пізніше, в 2016 році уклала договір оренди землі терміном на 10 років, визнавати недійсним слід було й зазначений договір.

Громадянин неодноразово звертався із заявами до органів державної влади з проханням добровільно виправити вказані недоліки, однак йому роз’яснили, що відповідно до чинного законодавства земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян, вирішуються лише судом.

Через ситуацію, що склалася, чоловік був позбавлений права власності на свою земельну ділянку, не отримував орендну плату за використання його власності, самостійно не міг здійснювати обробіток землі.

Суд, розглядаючи справу, встановив, що жінка набула право власності на земельну ділянку незаконно та не мала права розпоряджатися нею. А відтак ухвалив задовольнити позов про визнання недійсним розпорядження голови Чемеровецької районної адміністрації в частині виділення громадянці земельної ділянки, визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку відповідача та скасування його державної реєстрації, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування його державної реєстрації.

Рішення суду набрало законної сили 29 серпня 2019 року.

Юридичний коментар. Відповідно до пункту 2 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов’язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків. Згідно зі статтею 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним, що передбачено статтею 387 Цивільного кодексу України.